برقخورشیدیکسب و کار

آغاز عملیات احداث ۴ هزار نیروگاه خورشیدی هم‌زمان با سفر رییس جمهور به یزد

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران (ساتبا) از آغاز عملیات احداث ۴ هزار سامانه خورشیدی از طرح حمایتی با ورود رئیس‌جمهور به استان یزد خبر داد و گفت: براین‌اساس عملیات احداث این نیروگاه‌ها با افتتاح ۲۰ سامانه به‌صورت نمادین، آغاز می‌شود.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایرنا ؛ «جعفر محمد نژاد سیگارودی» درباره برنامه‌های دولت برای تولید و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، افزود: احداث ۱۰ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر در دوره چهارساله از جمله برنامه‌های دولت بوده و برنامه‌ریزی و اقدام‌های لازم برای تحقق این مهم از سال گذشته آغاز شده است.

وی در باره پیشبرد فرایند ایجاد و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در استان یزد گفت: هم‌اکنون نیروگاه‌های خورشیدی در ۹ منطقه استان یزد از جمله اردکان، بافق و غیره در ۱۲ ساختگاه با ظرفیت ۸۴ مگاوات در حال بهره‌برداری بوده و فعال است و سازمان ساتبا به‌واسطه قرارداد خرید تضمینی، برق تولیدی نیروگاه‌ها را خریداری می‌کند.

۱۷۲ سامانه کوچک‌مقیاس خورشیدی در استان یزد فعال است

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران ادامه داد: ۱۷۲ سامانه کوچک‌مقیاس خورشیدی (پشت‌بامی) با ظرفیت ۳۶۴۵ کیلووات در استان یزد در حال بهره‌برداری است.

محمد نژاد سیگارودی با اشاره به بهره‌برداری از بخشی از ثمرات برنامه توسعه‌ای استان یزد با حضور رئیس‌جمهور در روزهای آتی، خاطرنشان کرد: براین‌اساس تعداد ۲۰ سامانه کوچک‌مقیاس پنج کیلوواتی از طرح حمایتی نیروگاه خورشیدی افتتاح می‌شود.

وی گفت: برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در حوزه مگاواتی برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است؛ قراردادهای خرید تضمینی در ۸ ساختگاه به ظرفیت ۵۷ مگاوات از جمله این برنامه‌ها است و پیش‌بینی می‌شود یکی از این نیروگاه‌ها با ظرفیت ۱۰ مگاوات تا پایان سال جاری و مابقی در سال‌های آینده به مرحله بهره‌برداری برسند.

به گفته مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران، این نیروگاه‌ها در دست احداث است و بخش فنی سازمان ساتبا اعلام کرده که طی سال‌های آینده از محل قراردادهای قدیمی خرید برق تضمینی ۲۰ساله به‌مرور به مرحله بهره‌برداری می‌رسند.

سخنگوی سازمان ساتبا ادامه داد: بر اساس پتانسیل استان یزد، مناقصه تعیین ساختگاه‌های متعدد با همکاری و تعامل شرکت‌های برق منطقه‌ای، توزیع و منابع طبیعی به‌منظور احداث ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی اعلام شد؛ هم‌اکنون شرکت‌های پیمانکار برای ایجاد و تجهیز ۱۸ ساختگاه به ظرفیت ۳۷۰ مگاوات تأیید صلاحیت شده‌اند و براین‌اساس فرایند احداث بخشی از این نیروگاه‌ها تا پایان سال جاری و بخشی دیگر در سال آینده آغاز می‌شود.

وی در باره احداث نیروگاه‌های خورشیدی حمایتی خاطرنشان کرد: این مهم پیرو مصوبه معاون اول رئیس‌جمهور برای احداث سالانه ۱۱۰ هزار سامانه خورشیدی پنج کیلوواتی در کل کشور از طریق نهادهای حمایتی اجرایی می‌شود و سهم استان یزد از این نیروگاه‌ها در سال جاری، احداث ۴۰۰۰ سامانه است.

محمد نژاد سیگارودی گفت: در حال حاضر ۲۹۰۰ خانواده تحت پوشش نهادهای حمایتی در استان یزد به شرکت‌های توزیع برق معرفی شده و بر اساس تازه‌ترین گزارش در این زمینه تاکنون ۲۲۰۰ ساختگاه تأیید صلاحیت و به نهادهای حمایتی برای تأمین وام ارجاع داده شده است.

سخنگوی سازمان ساتبا ادامه داد: هم‌اکنون دو شرکت پیمانکار برای احداث حدود ۷۵۰ سامانه تعیین شده و در مرحله عقد قرارداد با نهادهای حمایتی این استان قرار دارند.

وی با اشاره به آغاز عملیات احداث ۴۰۰۰ سامانه خورشیدی از طرح حمایتی با ورود رئیس‌جمهور به استان یزد خاطرنشان کرد: به برکت سفر رئیس‌جمهور به استان یزد ۲۰ سامانه خورشیدی طرح حمایتی افتتاح و عملیات احداث ۴۰۰۰ سامانه پنج کیلوواتی در این استان آغاز خواهد شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا