برقخورشیدیکسب و کار

احداث ۲ شهرک صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در دستور کار

ایجاد دو شهرک صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در استان کرمان و ایجاد ۵ ناحیه صنعتی جدید در استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، سمنان و کرمان و توسعه دو شهرک صنعتی مصوب موجود در استان اصفهان با تصویب هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایسنا؛ در آخرین نشست هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در سال ۱۴۰۱، ایجاد دو شهرک صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در استان کرمان و ایجاد ۵ ناحیه صنعتی و توسعه دو شهرک صنعتی در استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، سمنان، کرمان و اصفهان به تصویب مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسید.

ایجاد شهرک صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی راین در شهرستان رابن استان کرمان به وسعت ۶۹۷ هکتار، ایجاد شهرک صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی بافت در شهرستان بافت استان کرمان به وسعت ۱۹۰ هکتار، ایجاد ناحیه صنعتی فاریاب دو در شهرستان فاریاب استان کرمان به وسعت ۴۶ هکتار در این راستا مورد تصویب قرار گرفت.

ایجاد ناحیه صنعتی شباب دو در شهرستان چرداول استان ایلام به وسعت ۱۶ هکتار،   ایجاد ناحیه صنعتی تخصصی آب معدنی دهلران در شهرستان دهلران استان ایلام به وسعت ۳۱ هکتار، ایجاد ناحیه صنعتی قره ضیاءالدین دو در شهرستان چایباره استان آذربایجان غربی به وسعت ۴۹ هکتار، ایجاد ناحیه صنعتی امروان در شهرستان دامغان استان سمنان به وسعت ۴۹ هکتار از دیگر مصوبات مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها بوده است.

همچنین توسعه شهرک صنعتی اردستان در شهرستان اردستان استان اصفهان به وسعت ۸۵ هکتار و توسعه شهرک صنعتی گلپایگان استان اصفهان به وسعت ۳۰ هکتار از جمله شهرک ها و نواحی صنعتی هستند که در جهت پاسخ به نیازها و تقاضاهای موجود با تصویب هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در سال جاری به میزان مساحت‌های مورد اشاره توسعه داده می‌شوند.

با ایجاد و توسعه این شهرک ها و نواحی صنعتی، ۱۱۹۳ هکتار به مساحت اراضی در اختیار شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزوده می‌شود تا شرکت‌های استانی تابعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بتوانند نسبت به جذب سرمایه‌گذاران و به‌ تبع آن ایجاد شغل پایدار در سطح کشور اقدام کنند.

همچنین با ایجاد و توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی فوق الذکر و استقرار و بهره برداری از واحدهای صنعتی در این شهرک ها و نواحی صنعتی با برآورد سرمایه گذاری اولیه به میزان ۱۴۳۰۰۰ میلیارد ریال، امکان ایجاد اشتغال مستقیم برای ۴۷۷۲۰ نفر فراهم می‌شود.

از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون ایجاد یا توسعه ۳۶ شهرک و ناحیه صنعتی در ۱۹ استان کشور به وسعت بیش از ۶۷۰۰ هکتار به تصویب هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌ عنوان مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسیده است که برای طی فرآیند تصویب نهایی به مراجع قانونی ذی‌ربط ارسال شد.

در طول سال ۱۴۰۰ نیز، ایجاد یا توسعه ۴۸ شهرک و ناحیه صنعتی در ۲۳ استان کشور به وسعت بیش از ۷۰۰۰ هکتار به تصویب هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌ عنوان مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسیده است که برای طی فرآیند تصویب نهایی به مراجع قانونی ذی‌ربط ارسال شد.

بنا بر اعلام سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در راستای تحقق شاخص مصوب افزایش سطح اراضی صنعتی در اختیار؛ با مجموعه اقدامات انجام شده در شرکت‌های استانی و ستاد سازمان؛ در طول سال ۱۴۰۰ با رشد بیش از ۲۸۸ درصد نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۹ این شاخص، بیش از ۷۰۰۰ هکتار به مجموع سطح اراضی صنعتی در اختیار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزوده شده که متعاقبا جهت واگذاری این اراضی به متقاضیان سرمایه گذاری و کارآفرینی، در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه و برنامه های مصوب نسبت به آماده سازی و واگذاری این اراضی اقدام خواهد شد.

با تهیه و ارسال گزارش ضرورت ایجاد و مکان‌یابی شهرک یا ناحیه صنعتی به لحاظ فنی و اقتصادی توسط شرکت‌ شهرک‌های صنعتی هر استان‌ و پس از بررسی و بازدید میدانی کارشناسان معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، گزارش اظهار نظر کارشناسی به هیأت مدیره ارائه و در صورت تأیید مورد تصویب قرار می‌گیرد.

مطابق ضوابط و مقررات قانونی و مفاد بند ۸ قانون راجع به تاسیس شرکت شهرکهای صنعتی ایران؛ مجمع عمومی شرکت شهرکهای صنعتی ایران موظف است با توجه به سیاستهای دولت و با تصویب هیات دولت برای افزایش تعداد شهرکهای صنعتی اقدام لازم را انجام دهد. همچنین مجمع عمومی شرکت های تابعه (هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران) می‌تواند با توجه به نیاز و ضرورت نسبت به توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب اقدام کند.

همچنین به استناد مفاد قانون حمایت از ایجاد نواحی صنعتی روستایی؛ مصوبه هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌ عنوان مجمع عمومی شرکت‌های استانی تابعه، شرط لازم برای تصویب نواحی صنعتی جدید با وسعت زیر ۵۰ هکتار است و در عین حال تصویب نهایی آن مشروط به تایید و اخذ مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۸۵۱ شهرک و ناحیه صنعتی و ۶ منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۸۶ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۷ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۱۰۰ هزار و ۵۶۴ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۵۰ هزار و ۳۷۳ واحد صنعتی و چهار هزار و ۲۶۰ واحد کارگاهی تکمیل شده، زمینه اشتغال مستقیم یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۹۳ نفر  را در سراسر کشور فراهم کرده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا