آببرق

افزایش ۸۳ الی ۹۵ درصدی نرخ خرید برق از نیروگاه‌های برقابی

سازمان انرژی‌ های تجدیدپذیر و بهره‌ وری برق ایران اعلام کرد: تعرفه‌ های جدید خرید تضمینی برق از نیروگاه‌ ها برقابی با افزایش میانگین ۹۰ درصد نسبت به سال گذشته ابلاغ شد.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از اکو انرژی ؛ نرخ خرید برق تضمینی از نیروگاه‌ های برقابی بر روی خط انتقال، با ظرفیت کمتر از ۱۰ مگاوات با افزایش ۸۳ درصدی، از ۵,۹۱۵ ریال به ۱۰,۸۰۰ ریال و نیروگاه برقابی جریانی با افزایش ۹۵ درصدی از ۶,۹۱۶ ریال به ۱۳,۵۰۰ ریال افزایش‌ یافته است.

حداکثر زمان برای احداث نیروگاه‌ های برقابی مقیاس کوچک بر روی خط انتقال و جریانی از زمان عقد قرارداد تا زمان بهره‌ برداری ظرفیت کامل به ترتیب ۱۲ و ۱۸ ماه اعلام شده است.

وزارت نیرو در راستای سیاست‌ های دولت سیزدهم در خصوص ضرورت پیوست زیست‌ محیطی در توسعه صنعتی و اولویت محیط‌ زیست بر توسعه، در قالب طرح‌ های تشویقی، ایجاد و گسترش جذابیت اقتصادی و اهداف سازمانی این وزارت‌ خانه، از شرکت‌ های دانش‌ بنیان در زمینه تولید برق از منابع انرژی تجدیدپذیر حمایت می‌ کند.

گفتنی است نیروگاه های برق آبی برای تامین انرژی از نیروی حاصل جاذبه زمین و نیروی خورشید مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چرا که برق هر روزه از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود؛ از این رو جوامع سی بر این دارند تا برق را با کمترین هزینه تامین کنند. آب که بر اساس گرمای محیط بخار شده و به اتمسفر می‌رود و پس از آن به صورت برف و باران به زمین بر می‌گردد. آب روی ارتفاعات بارش کرده و پس از آن به صورت نهرهای کوچیک و بزرگ جاری شده و پس از آن با استفاده از انرژی پتانسیل گرانشی به انرژی جنبشی تبدیل می‌گردد.

لینک کوتاه: https://didebanenergy.ir/?p=1312

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا