کسب و کار

انرژی چیست؟

جهان از ماده وانرژی ساخته شده است. درک و فهم ماده –ماده عبارت است از هر چیزی که دارای جرم و حجم باشد- بسیار ساده و آسان است، اما تعریف‌انرژی اندکی انتزاعی تر است.

به گزارش دیده بان‌انرژی و به نقل از بیتوته؛ در فیزیک،انرژی به صورت توانایی انجام کار، یا توانایی به حرکت در آوردن و یا ایجاد تغییر در ماده تعریف می شود. در واقع، مقدار انرژی هر چیز، اشاره به ظرفیت آن برای انجام کاری دارد.انرژی دارای چند ویژگی مهم است؛ نخست،انرژی همیشه “حفظ” می شود به این معنی که نه ایجاد می شود و نه از بین می رود. با این حال، بین اشیاء یا سیستمها، توسط فعل و انفعالات نیروها، منتقل می شود. به عنوان مثال،انرژی در سبزیجات به افرادی که آن را هضم میکنند منتقل می شود. ویژگی دیگرانرژی این است که در اشکال گوناگون وجود دارد و می تواند از شکلی به شکل دیگر منتقل شود. دو شکل رایج تر و عمومی تر آن،انرژی جنبشی وانرژی پتانسیل است.
انرژی‌جنبشی،انرژی‌حرکتی است. هنگامی که توپی در هوا حرکت می کند دارای‌انرژی جنبشی است و همچنین توانایی انجام کار دارد- می تواند در صورت برخورد با اشیاء دیگر روی آنها کار انجام دهد-.انرژی پتانسیل نوعی‌انرژی ذخیره شده است که اشیاء به دلیل موقعیت یا شکلشان دارا هستند. یک فنجان بر روی میز دارای‌انرژی پتانسیل است؛ اگر فنجان را در لبه میز قرار دهید، جاذبه به فنجان شتاب داده وانرژی پتانسیل آن به انرژی جنبشی تبدیل می شود. یک کمان کشیده شده نیز دارای‌انرژی پتانسیل است.
انرژی‌انواع گوناگون دارد، از جمله الکتریکی، شیمیایی، حرارتی، الکترومغناطیس و هسته ای. در اوایل قرن بیستم، دانشمندان استدلال کردند که جرم وانرژی عمیقاً با یکدیگر در ارتباط هستند. آلبرت اینشتین اصطلاح تعادل جرم وانرژی را با معادله معروف خود، E = MC^2، که در آن “E” مخفف “انرژی”، “M” نشان دهنده “جرم” و “C” سرعت نور است، توصیف کرد.
البته علاوه بر اینکه جهان از ماده وانرژی تشکیل شده، از ماده تاریک وانرژی تاریک نیز تشکیل شده که منشا آنها تا کنون ناشناخته باقی مانده و تلاش برای رازگشایی آنها ادامه دارد.

منبع: Livescience.com – bigbangpage.com

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا