گازنفت

ایمن‌ترین و مرگبارترین منابع انرژی جهان کدامند؟

سوخت‌های فسیلی شامل زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی در بیش از ۶۰ درصد از تولیدانرژی جهان سهیم هستند و بزرگترین منتشرکنندگان گاز گلخانه‌ای به شمار می‌روند اما منابع انرژی روی دیگری هم دارند.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایسنا؛ بحث های اخیر درباره تغییرات اقلیمی، آلایندگی و سلامت، منابع انرژی جهان را در کانون توجه قرار داده است. تا سال ۲۰۲۱، حدود ۹۰ درصد از انتشار دی اکسید کربن جهانی ناشی از سوخت‌های فسیلی بود. اما تولیدانرژی فقط به آلایندگی کربن منتهی نمی‌شود و می‌تواند عامل سوانح و آلایندگی هوا باشد که خسارت جانی قابل توجهی دارند.

سوخت‌های فسیلی بالاترین آلایندگی را دارند

همه منابع انرژی امروزی، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنند. با این حال سه منبع بزرگ انتشار گاز گلخانه‌ای، همگی سوخت فسیلی هستند.

زغال‌سنگ معادل ۸۲۰ تولید دی اکسید کربن به ازای هر گیگاوات ساعت منتشر می‌کند. نفت با فاصله نه چندان زیادی، ۷۲۰ تن دی اکسید کربن و گاز طبیعی، ۴۹۰ تن دی اکسید کربن به ازای هر گیگاوات ساعت منتشر می‌کند. این سه منبع، در بیش از ۶۰ درصد از تولیدانرژی جهان سهم دارند.

پیامدهای مرگبار

تولیدانرژی در مقیاس گسترده می‌تواند جنبه دیگری مانند آلودگی هوا یا سوانحی داشته باشد که جان انسانها را می‌گیرند.

طبق آمار موجود، آلودگی هوا و سوانح معدنکاری و مصرف زغال‌سنگ، حدود ۲۵ مرگ به ازای هر تراوات ساعت به حساب می‌آید که تقریبا معادل مصرف سالانه حدود ۱۵۰ هزار شهروند اتحادیه اروپا است. نفت مسئول سالانه ۱۸ مرگ و گاز طبیعی، سه مرگ است.

در این بین، برقی آبی که پراستفاده ترین منبع انرژی تجدیدپذیر جهان است، عامل سالانه یک مرگ در هر ۱۵۰ هزار نفر است.  ایمن‌ترین منابع انرژی تاکنون، بادی، خورشیدی و انرژی هسته‌ای با کمتر از ۰.۱ مرگ سالانه به ازای هر تراوات ساعت بوده اند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با وجود باورهای متداول، انرژی هسته‌ای به دلیل حجم بالای برقی که تولید می‌کند و میزان اندک مرگ‌های مربوط، یکی از ایمن‌ترین منابع انرژی جهان است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا