کسب و کار

بازدید هیات دانشگاهی دانشگاه‌های نجم‌الدین اربکان و سلجوق قونیه ترکیه از پژوهشگاه مواد و انرژی

هیاتی دانشگاهی از مرکز پژوهش و کاربرد علم و فناوری دانشگاه‌ نجم الدین اربکان (BITAM) و دانشگاه سلجوق قونیه (Selçuk University) ترکیه، طی بازدید از پژوهشگاه مواد و انرژی با مسئولین و اعضای هیات‌علمی این پژوهشگاه در راستای همکاری‌های علمی بین‌المللی گفتگو نمودند.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه مواد و انرژی؛ در این بازدید که با حضور دکتر حمید امیدوار رئیس پژوهشگاه، دکتر مهران جوانبخت سرپرست آزمایشگاه انرژی‌های تجدیدپذیر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نمایندگان کرمان باتری و معاونین، رؤسای پژوهشکده‌ها، مدیران، کارشناسان امور بین‌الملل و  INN و همچنین اعضای هیات‌علمی این پژوهشگاه برگزار شد، درخصوص زمینه‌های مشترک همکاری گفتگو و تبادل نظر شد.

دکتر امیدوار پس از تشریح زمینه‌های فعالیت این پژوهشگاه و موارد قابل همکاری، پیشنهاد همکاری چندجانبه با ستاد نانو، دانشگاه نجم‌الدین اربکان و توبیتاک را به‌منظور ایجاد فضای همکاری مشترک بین‌المللی بین دانشگاه و صنعت مطرح کرد.

دکتر ابوذر مسعودی مدیر حوزه ریاست، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه نیز به معرفی پژوهشگاه، فعالیت‌ها و دستاوردهای پژوهشی مرتبط پرداخت.

هیات دانشگاهی ترکیه نیز پس از معرفی دانشگاه‌ها و زمینه‌های فعالیت خود و بازدید از آزمایشگاه‌های پژوهشگاه مواد و انرژی با بیان اینکه ایران از نظر تامین مواد اولیه و فعالیت در زمینه تولید سرامیک‌ها موفق بوده‌است، آمادگی خود را برای همکاری‌‌های مشترک در زمینه تبادل قطعات و محصولات اعلام کرد.

یکی از موارد همکاری که در این بازدید مورد توافق واقع شد، طرح‌های پروژه مشترک پژوهشی و صنعتی در زمینه باتری، انرژی خورشیدی، تبدیل و ذخیره‌سازی انرژی و بیو مواد، به‌صورت دوجانبه با همکاری (INSF) از سوی ایران و (TUBITAK) از سوی ترکیه و چندجانبه بین کشورهای اسلامی (INN) نظیر مالزی، عربستان و …بود.

همچنین انجام پروژه مشترک صنعتی بین صنایع موجود به‌صورت تجاری‌سازی مواد، تجهیزات آزمایشگاهی، ساخت و سنتز مواد مورد توافق قرار گرفت.

تبادل دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی به‌صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت و استفاده و بهره‌برداری از آزمایشگاه‌ها و تجهیزات مربوطه دو طرف از دیگر موارد قابل همکاری بین دو کشور در این بازدید بود.

گفتنی است، مقرر گردید پس از بررسی موارد قابل همکاری، تفاهم‌نامه‌های دوجانبه و چندجانبه مشترک بین مجموعه‌های مذکور در دو کشور منعقد شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا