برق

با صرفه جویی در مصرف برق؛ ۲۰ برابر مبلغ قبض خود پاداش بگیرید

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان البرز گفت: اگر مشترکی میزان مصرف خود را نسبت به فصول گرم سال گذشته کاهش دهد، حتی اگر مصرف او بیش از الگوی مصرف باشد، تا 20 برابر مبلغ قبض پاداش دریافت می کند.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از پایگاه خبری دیده بان البرز؛ محمدمهدی بهرامی، معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان البرز امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: رشد مصرف انرژی در کشور، به صورت میانگین سالانه چهار تا پنج درصد است که این آمار ناشی از افزایش تعداد مشترکین و مصرف کنندگان بوده و حتی تغییر الگوی مصرف بر اساس تجهیزات جدید که وارد چرخه می شوند، در بخش های مختلف متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه استان البرز نیز از افزایش مصرف برق به تبع افزایش تعداد مشترکین مستثنی نیست، مطرح کرد: در سال گذشته، برای اولین بار در تاریخ مصرف انرژی برق در کشور، شاهد افزایش مصرف در بخش خانگی نبودیم و این افزایش بیشتر در بخش صنعت بوده است؛ هرچه مصرف در بخش صنعت بیشتر باشد، یعنی وضعیت تولید و اشغال بهتر است.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان البرز از اجرای طرح تشویقی یک مساوی با پنج برای مشترکین خانگی در سال گذشته خبر داد و بیان کرد: بر این اساس، اگر مشترکین خانگی مصرف خود را نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهش می دادند و مصرف برق آن ها در راستای الگوی مصرف (۳۰۰ کیلووات در فصول گرم سال) بود، پنج برابر میانگین نرخی که در قالب قبض برق پرداخت می کردند، پاداش می گرفتند.

بهرامی افزود: اجرای این طرح موجب پرداخت ۲۴ میلیارد تومان پاداش کاهش مصرف در بخش خانگی در فصول گرم شد. امسال بر اساس تصمیم وزارت نیرو مقرر شد، طرح مذکور با عنوان یک مساوی با ۲۰ اجرا شود که در مناطق گرمسیر و جنوبی کشور، موجب کاهش ۱۰ درصدی مصرف خانگی شده و در استان های با شرایط عادی مانند البرز نیز کاهش هفت درصدی مصرف خانگی با اجرای این طرح پیش بینی می شود.

۷۵ درصد مردم در فصول گرم، الگوی مصرف را رعایت می کنند 

وی عنوان کرد: اگر مشترکی میزان مصرف خود را نسبت به فصول گرم سال گذشته کاهش دهد، حتی اگر مصرف او بیش از الگوی مصرف باشد، تا ۲۰ برابر مبلغ قبض پاداش دریافت می کند. شاید این سوال برای برخی شهروندان پیش بیاید که چرا در یک دوره قبض برای آن ها صادر نشده است؟ در پاسخ باید گفت که اگر مشترکی از ما بستانکار باشد، قبض هزینه برق مصرفی برای او صادر نمی شود.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان البرز با بیان اینکه در این استان، در فصول سرد سال، ۸۵ درصد مردم و در فصول گرم، ۷۵ درصد آن ها الگوی مصرف را رعایت می کنند، خاطرنشان کرد: این الگوی مصرف به جز در مناطق خوش نشین تر قابل رعایت است که البته این دسته از افراد نیز باید برای مدیریت برق مصرفی خود تلاش کنند. ۲۵ درصد مشترکینی که میزان مصرف آن ها بالاتر از الگوی مصرف است، در کرج ساکن هستند.

بهرامی از تشکیل کارگروهی به منظور تصحیح الگوی مصرف در وزارت نیرو خبر داد و با بیان اینکه مقرر شده میزان مصرف درصد بیشتری از مردم استان ملاک قرار گیرد، اذعان کرد: ناترازی انرژی فقط مختص کشور ما نیست و در همه کشورها این شرایط وجود دارد و علت آن، ورود سیستم های سرمایشی به مدار مصرف در فصول گرم سال است؛ اگر قرار باشد برای پوشش این مصرف، اقدام به تولید و افزایش زیرساخت کنیم، نه به صلاح کشور است و نه صرفه اقتصادی دارد.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان البرز با اشاره به اینکه ما هم مانند بیشتر کشورها، به سمت مدیریت مصرف در فصول گرم سال حرکت می کنیم، عنوان کرد: از اواخر شهریور سال گذشته، ۱۴۰ برنامه مجزا به منظور مدیریت مصرف برق در فصل تابستان برای بخش های مختلف تدارک دیده شد که از جمله آن ها می توان به اورهال و بازسازی نیروگاه ها در آستانه فصل گرم، تعامل شرکت های برق منطقه ای با مشترکین اشاره کرد.

وی کاهش بار صنایع، مصرف کنندگان کشاورزی، ادارات، واحدهای تجاری با استفاده از مولدها و مشترکین خانگی را از جمله برنامه های پیش بینی دیده در سطح شرکت های توزیع نیروی برق برشمرد و خاطرنشان کرد: در بخش صنعتی، مشترکین به سه دسته تقسیم می شوند که یکی از آن ها مصرف کنندگان خرد هستند که کمتر از ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلووات مصرف دارند؛ این بخش بیش از ۹۰ درصد مصرف صنعتی کشور را شامل می شود و محدودیت، خاموشی و مدیریت مصرف نیز برای آن ها اعمال نمی شود.

مصرف کنندگان کشاورزی، پنج ساعت در طول شبانه روز از مدار خارج می شوند

بهرامی مطرح کرد: با توجه به اینکه حدود ۴۰ درصد مصرف استان صنعتی است، شرکت های مستقر در شهرک های صنعتی ملزم به مدیریت یک شیفت کاری و انتقال آن به روز تعطیل در هر هفته در طول فصل تابستان شدند. صنایع سنگین که مشترکین انرژی بر نامیده می شوند، می توانند در فصول گرم سال، مصرف خود را تا ۶۰ درصد کاهش دهند و در طول سه ماه، برق را به صورت رایگان مصرف کنند.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان البرز افزود: پیشنهاد بعدی این است که این صنایع در دوره اضطرار به صورت کامل از مدار خارج شوند و در دو بخش باقیمانده تابستان، به صورت کامل از برق بهره مند شوند. سومین پیشنهاد نیز سه بخش کردن مصرف است. بیش از پنج هزار مصرف کننده با تعرفه کشاورزی داریم که ۷۵ درصد آن ها مانند گلخانه ها و تولیدکنندگان قارچ و محصولات کشاورزی با محدودیت مواجه نیستند.

وی اضافه کرد: تعدادی مصرف کننده کشاورزی نیز داریم که دارای چاه آب هستند و آب را از سطح زمین پمپاژ می کنند که بر اساس پروانه صادره، حداکر مدتی که مجاز به بهره برداری هستند، ۲۰ ساعت در طول شبانه روز است و ۹۰ درصد آن ها ۱۸ ساعت در روز اجازه استفاده از این منابع را دارند که مقرر شد یک دسته از آن ها پنج ساعت در روز از ساعت ۱۱ الی ۱۶ و دسته دیگر از ساعت ۱۳ الی ۱۸ از مدار خارج می شوند تا از طریق به مصارف تولیدی نیروگاه ها و پایداری شبکه کمک شود.

بهرامی با تاکید بر ضرورت کنترل و مدیریت مصرف برق ادارات و سازمان ها اظهار کرد: با توجه به تغییر ساعت کاری ادارات از ۶ صبح تا ۱۳:۳۰ دقیقه، اخطارهایی به دلیل عدم مدیریت مصرف برق برای برخی ادارات و مجموعه ها صادر شده و از امروز به بعد بر اساس مصوبه هیئت وزیران موظف به قطع جریان برق آن ها هستیم و برای برقراری جریان برق، بالاترین مدیر دستگاه اجرایی و سازمان مربوطه باید برای رعایت کاهش ۶۰ درصدی مصرف تعهد دهد. در هفته گذشته مجبور به قطع برق بیش از ۳۰ دستگاه در استان شدیم.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان البرز اعلام کرد: اعتباری در قانون بودجه دیده شده که اگر بروز حوادث و اتفاقاتی در حوزه برق در داخل املاک، منجر به جراحت یا فوت فردی شود، بیمه این مبلغ را پوشش دهد. در طول دو سال گذشته، مقداری کوتاهی در این زمینه صورت گرفت اما هفته گذشته این گره باز و اعتبار خاصی به استان البرز اختصاص داده شد؛ پیگیری های لازم در این زمینه انجام و مبالغ بدهی از سال ۱۴۰۱ به قید فوریت تسویه می شود.

راه اندازی سامانه تلفنی شرکت برق به شماره ۱۵۲۱

وی با اشاره به اینکه هیچ پاداشی در مورد تعرفه های تجاری در نظر گرفته نشده است، افزود: مصوبه ای در جلسه مدیریت مصرف استانداری صادر و مقرر شد همه واحدهای تجاری با هماهنگی اصناف، موظف به تعطیلی مغازه خود از ساعت ۱۳ الی ۱۷ هستند. در حوزه بیت کوین، یکی از اولین شرکت هایی هستیم که بیشترین میزان مشترکین مجاز استخراج رمزارزها را داریم. در این حوزه ۱۲ مشترک با مقدار مصرفی ۱۲ مگاوات وجود دارند که از ابتدای خرداد از مدار خارج می شوند و تا پایان پیک، اجازه مصرف ندارند.

بهرامی با بیان اینکه اگر این مشترکین موفق به خرید انرژی تجدیدپذیر از تابلوی دوم بورس انرژی شوند، در این بازه زمانی اجازه مصرف دارند، اذعان کرد: برای واگذاری انشعاب برق به املاک داخل بافت محدوده شهرها و روستاها محدودیتی وجود ندارد اما در خصوص املاکی که خارج از این محدوده ها ساخته شده اند، در صورتی که دارای جواز ساخت، پایان کار یا عدم خلاف باشند، انشعاب واگذار می شود و در غیر این صورت، مکاتبه ای با جهاد کشاورزی صورت می گیرد و در صورت تایید این نهاد، انشعاب واگذار می شود.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان البرز از راه اندازی سامانه تلفنی ۱۵۲۱ در سطح استان به منظور ارائه تمام خدمات قابل دریافت در سطح توزیع البرز خبر داد و عنوان کرد: علاوه بر پاسخگویی ماشینی این سامانه، حدود ۱۲ اپراتور نیز در ساعت اداری، به صورت آنلاین پاسخگوی مشترکین هستند. سایت شرکت توزیع نیروی برق استان البرز نیز قابلیت ثبت و پیگیری درخواست، صدور صورتحساب و … را دارد و مردم می توانند به آن مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: سامانه پیامکی ۵۰۰۰۱۵۲۱ نیز در سطح استان البرز فعال است و در صورتیکه مشترکین عدد ۱۵۲۱ را به این شماره ارسال کنند، لیست تمام خدمات قابل دریافت برای آن ها ارسال می شود و می توانند به فراخور نیاز، از خدمات ارائه شده استفاده کنند. علاوه بر موارد مذکور، شهروندان برای دریافت خدمات مربوطه می توانند به نزدیکترین دفتر پیشخوان محل سکونت خود نیز مراجعه کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا