برق

برگزاری مانور آتش‌سوزی و اطفا حریق در ستاد و مدیریت برق اردبیل

مانور عملیاتی اطفاء حریق با هدف افزایش آمادگی در برابر حوادث احتمالی و ارتقاء توان جسمی و عملیاتی، با حضور معاونین، مدیران و جمعی از پرسنل ستاد و مدیریت برق اردبیل در سایت آموزشی شرکت (واقع در سه راه نیروگاه) برگزار شد.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل؛ در ابتدای این مانور معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توریع نیروی برق استان اردبیل گفت: هدف از آموزش تئوری اطفاء حریق به پرسنل چگونگی مواجه شدن با آتش سوزی احتمالی و آموزش موازین ایمنی لازم در مواقع بحران‌ها می باشد.
ناصر عبدالهیان ادامه داد: فراگیری این مهارت ها باعث می شود که افراد بتوانند در مواقع مواجه شدن با اتفاقات و حوادث غیرمترقبه به طور صحیح و آگاهانه عکس العمل نشان دهند و با به کارگیری تکنیک های اصولی خسارات و زیان های احتمالی را به حداقل ممکن کاهش دهند.
عبدالهیان افزود: توانمندسازی و آموزش ایمنی به کارکنان سبب انتقال این اطلاعات به خانواده ها و در نتیجه بالا رفتن ضریب ایمنی در زمان بحران خواهد شد.
در ادامه این مانور که در حضور پرسنل آتش نشانی برگزار می شد، سید فردین عباسی از پرسنل آنش نشانی و استاد این مانور به تشریح مثلث آتش یا مثلث حریق پرداخته و گفت: این مثلث یک مدل ساده برای درک واکنش شیمیایی است که برای ایجاد آتش باید رخ دهد که از سه عنصر – سوخت ، گرما و اکسیژن – تشکیل شده است که همگی باید برای شعله ور شدن آتش وجود داشته باشند و حذف هر یک از این عناصر باعث جلوگیری از حریق یا خاموش شدن آتش می شود.
عباسی در ادامه به انواع کپسول های اطفاء حریق اشاره گرده و افزود: ۵ نوع کپسول آتش نشانی به نام های کپسول پودر و گاز، کپسول CO۲، کپسول فوم، کپسول آب و گاز و کپسول بیوورسال وجود دارد که کارکرد متفاوتی دارند.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه انواع آتش با هم متفاوت است، نحوه مواجهه با آن نیز متفاوت و وابسته به ماهیت آتش می باشد و به همین جهت در طول زمان کپسول های آتش نشانی مختلفی به وجود آمده است که هر کدام از آنها برای حریق های متفاوت مناسب و قابل استفاده است.
در پایان همکاران در محوطه حیاط سایت آموزشی شرکت به صورت عملی به خاموش کردن آتش با استفاده از کپسول های آتش نشانی پرداختند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا