برقبهینه ساز مصرف

بیش از 32000 مگاوات؛ اثر کولرها و وسایل سرمایشی بر روی شبکه برق کشور

سخنگوی صنعت برق گفت: استفاده از وسایل سرمایشی در تابستان تاثیر بسیار زیادی در افزایش مصرف برق خواهد داشت به طوری که بیش از 32 هزار مگاوات بار شبکه برق کشور را سنگین تر می کند.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران ؛ مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در برنامه نمودار رادیو ایران با بیان اینکه میزان مصرف برق در کشور بانصاب 72 هزارو ۷۲۵ مگاوات شکسته شد، گفت: ما سه هزار و ۲۰۰ مگاوات نسبت به سال گذشته مصرف برق بیشتر داشته‌ایم که معادل مصرف برق سه استان بزرگ کشور است .
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران با بیان اینکه در سال‌های گذشته افزایش دما به صورت نقطه‌ای اتفاق می‌افتاد و تاثیر آن بر اوج بار یک یا دو روز بود گفت : در هفته ای که پشت سر گذاشتیم و همچنین در هفته آینده شاهد افزایش دما در بسیاری از نقاط کشور خواهیم بود و در این حوزه نیازمند همکاری بیشتر مردم در مدیریت مصرف برق هستیم.
رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه مصرف برق وسایل سرمایشی و کولرها در ساعات اوج مصرف بر افزایش میزان مصرف برق بسیار تاثیر گذار است، گفت: در حال حاضر تقریباً نسبت به بار پایه که حدود ۴۰ هزار مگاوات است، بیش از ۳۲ هزار مگاوات اثر بارهای سرمایشی است .
وی افزود: در حال حاضر تقریباً ۲۰ میلیون کولر آبی و ۱۰ میلیون کولر گازی مشغول کار است و در صورتی که فقط 10 درصد کاهش مصرف در این بخش صورت گیرد می‌توانیم با شبکه پایدار امکان تأمین برق مطمئن برای همه هموطنان را فراهم و از تابستان گرم و سخت امسال عبور کنیم.
سخنگوی صنعت برق با تاکید بر اینکه امسال در مقایسه با سال گذشته طرح های تشویقی را برای مدیریت مصرف برق ارتقا داده ایم و مشترکان پر مصرف هم می توانند در صورت کاهش مصرف برق از طرح های تشویقی استفاده کنند ،افزود: مشترکان پرمصرف به راحتی و با اندکی کاهش مصرف می‌توانند از دریافت پاداش‌های بی‌سابقه در صنعت برق برخوردار شوند.
او اظهار کرد: تا این لحظه همکاری بسیار خوبی از سوی هموطنان داشتیم و ۳۵ درصد از قبوض صادره مشمول طرح مدیریت مصرف برق شدند و حدود 640 میلیارد تومان پاداش مدیریت مصرف در قبض هایشان درج شد که 21.5 درصد کاهش مصرف هر قبض بوده است .
سخنگوی صنعت برق در خصوص راهکارهای کاهش مصرف و دریافت پاداش به هموطنان گفت در ساعتهای اوج مصرف که از ساعت 11 تا 17 و 19 تا 23 میباشد از استفاده وسایل پرمصرف و غیر ضرور خودداری و تنظیم دمای وسایل سرمایشی روی ۲۵ درجه و بالاتر ۲۰ درصد کاهش مصرف را به دنبال خواهد داشت و برای کولرهای آبی هم اگر از دور کند استفاده شود، می‌توانیم حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش مصرف را داشته باشیم .
ر جبی مشهدی با بیان اینکه برخی از واحدهای تولیدی می‌توانند با استفاده از مولدهای خود تامین، برق مورد نیاز خود را تامین کنند افزود: طبق پیگیری‌های صورت گرفته در دوره تابستان به دلیل آنکه میزان مصرف برق افزایش می‌یابد شرکت نفت در صورت دریافت نامه از شرکت توزیع نیروی برق می‌تواند سوخت مورد نیاز مولد‌ها را تامین کند و واحدهای تولیدی می‌توانند از طریق ارسال نامه به شرکت توزیع برق منطقه خود برای دریافت سوخت مورد نیاز اقدام نمایند
سخنگوی صنعت برق در پایان گفت : شرکتهای توزیع، برق مازاد مولدها را با قیمت‌های بسیار جذاب خریداری می‌کنند و نتیجه استفاده از مولد برق در واحدهای تولیدی هم به کاهش هزینه‌های برق و هم تامین برق پایدار بسیار کمک کننده می باشد .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا