برق

تابستان امسال بدون قطعی برق می‌گذرد؟

ناصر اسکندری، معاون راهبری تولید برق حرارتی کشور، با اشاره به جایگاه دوازدهم ایران در راندمان تولید برق به تابناک گفت: اکنون آمادگی نیروگاه‌های حرارتی برای تأمین برق تابستان به بالای ۹۸ درصد رسیده است.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از تابناک؛ با فرا رسیدن تابستان، داستان تکراری قطعی برق به یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و به ویژه بخش صنعتی تبدیل می‌شود؛ هر چند تابستان سال پیش، خاموشی‌ها به حداقل رسید و به نظر می‌رسد، عملکرد وزارت نیرو در این زمینه موفق بوده، به گفته برخی کارشناسان، تاثیر کاهش دما در آن بازه زمانی را نمی‌توان برای تحقق این امر نادیده گرفت.

حال با توجه به افزایش دمایی که برای این روزها پیش‌بینی می‌شود، آیا همچنان می‌توان به عدم قطعی برق امیدوار بود یا خیر؟ این در حالی است که سهم عمده‌ای از تولیدبرق کشور بر دوش نیروگاه‌های حرارتی است؛ با این حساب، باید دید راندمان تولید این نیروگا‌های برای امسال چقدر است.

ناصر اسکندری، معاون راهبری تولید شرکت مادر تخصصی برق حرارتی کشور، در گفتگو با تابناک بیان داشت: نیروگاه‌های حرارتی در سه بخش نیروگاه‌های بخار، نیروگاه‌های گازی و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، عهده‌دار تأمین اصلی‌ترین بخش انرژی الکتریکی کشور هستند و هم اکنون برآورد‌ها حاکی است که فعالیت بخشی از این نیروگاه‌ها به بیش از ۵۵ درصد رسیده است؛ البته این رقم در سطح جهان راندمان بالا و قابل قبولی به حساب می‌آید. ضمن آنکه در آینده، چشم‌انداز مطلوب‌تری نیز برای افزایش راندمان وجود دارد، چون قرار است نیروگاه‌های راندمان پایین، به مرور از چرخه تولید برق کشور خارج  و نیروگاه‌های راندمان بالا جایگزین شوند.

معاون راهبری تولیدبرق حرارتی کشور ادامه داد: از سال گذشته و با هدف کسب آمادگی حداکثری برای تولیدبرق، اوج بار سال جاری بالغ بر ۱۰۶ هزار مگاوات تعمیرات نیروگاهی در کل کشور انجام شد که به لحاظ موردی ۷۳۰ مورد تعمیرات را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه در کل دنیا استاندارد آمادگی نیروگاهی برای اوج بار مصرف ۹۵ درصد لحاظ می‌شود، اضافه کرد: به واسطه تلاش‌های متخصصین نیروگاهی کشور در سال گذشته نیروگاه‌های حرارتی با آمادگی ۹۸ درصدی به استقبال اوج مصرف تابستان رفتند.

این مقام مسئول همچنین اضافه کرد: امسال نیز به واسطه اصلاحات و تعمیراتی که پیش از آغاز فصل گرم انجام شد، آمادگی نیروگاه های حرارتی کشور به بیش از 98 درصد رسیده است که در سطح جهان استاندارد بسیار مناسبی است.

ایران هشتمین کشور در روند توسعه صنعت‌برق جهان است

معاون راهبری تولیدبرق حرارتی کشور درباره اقدامات انجام شده برای مقابله با اوج مصرف برق در تابستان امسال گفت: برای اینکه راندمان تولیدبرق کشور به حداکثر برسد از سه روش اضافه کردن بخش بخاری با هدف تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی، ارتقای ظرفیت نیروگاهی و تعمیرات دقیق و رفع محدودیت‌ها استفاده شد.

اسکندری تصریح کرد: از طریق ارتقای ظرفیت با بهره‌گیری از ترفند‌هایی مانند خنک کردن واحد‌های گازی و تغییر تنظیمات بیش از هزار و ۱۰۰ مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شد. همچنین در بخش تعمیرات تنها در نیروگاه سهند، با به کارگیری فعالیت‌های تعمیراتی موثر و رفع محدودیت ۱۰۰ مگاوات افزایش ظرفیت تولیدبرق حاصل شد.وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اکنون ایران به عنوان یکی از نیروگاه‌ساز‌ها مطرح در عرصه بین‌الملل شناخته شده است، بیان کرد: بر اساس ارزیابی موسسات بین‌المللی رتبه ایران به لحاظ راندمان تولید برق در بین کشور‌های جهان دوازدهم و از لحاظ روند‌های توسعه صنعت برق هشتم است. معاون راهبری تولیدبرق حرارتی کشور در ادامه با اشاره به اینکه پیشرفت کشور‌ها در حوزه تولید برق با حوزه مصرف متناسب نیست، تصریح کرد: یکی از شاخص‌های مهم و مطرح جهانی برای محاسبه وضعیت صنعت برق کشور‌ها بررسی شدت انرژی است. به این صورت که تولید و مصرف برق را مقایسه می‌کنند سپس به سنجش هزینه‌های حوزه تولید برق، و میزان درآمد ملی و رفاه برای هر کشور در حوزه‌های مختلف اعم از تولید، صادرات می‌پردازند.

اسکندری با اشار به جایگاه ایران در این زمینه گفت: در حوزه شدت انرژی، هنوز جای کار زیاد است، به عنوان مثال به لحاظ شاخص شدت انرژی کشور مطالعات و بررسی‌های جامعی باید در بخش‌های صنعت، کشاورزی، خانگی و… صورت بگیرد. به این ترتیب، در کنار تلاش‌هایی که در حوزه تولید برق انجام می‌شود، در بخش مصرف نیز عملکرد‌ها به گونه‌ای تنظیم می‌شود که با کمترین میزان مصرف برق ممکن، بیشترین سطح رفاه و میزان تولید فراهم شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا