برقزمین گرمایینفت

تلاش برای وارد مدار کردن نخستین نیروگاه‌ زمین‌گرمایی کشور در شهرستان مشگین‌شهر اردبیل تا پایان سال

مدیرعامل شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه مصرف سوخت مایع ضریب تعمیرات نیروگاه‌ها را ۱.۵ برابر افزایش می‌دهد، گفت: از میان ۱۳۲ نیروگاه کشور تنها ۱۴ نیروگاه امکان استفاده از سوخت مازوت دارند و سوخت دوم سایر نیروگاه‌ها گازوئیل است.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از پایگاه خبری برق حرارتی؛ عبدالرسول پیشاهنگ در نشست خبری حاشیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران با تاکید بر اینکه اولویت نیروگاه‌های حرارتی استفاده از گاز طبیعی در فصل زمستان است، اضافه کرد: این سوخت فاقد آلودگی‌های زیست‌محیطی است و حجم سرویس و تعمیرات نیروگاه‌ها را نیز کاهش می‌دهد ولی در صورت افزایش مصرف گاز بخش خانگی و محدودیت در تامین گاز نیروگاه‌ها ناچار به استفاده از سوخت مایع می‌شویم.
وی با تاکید بر اینکه در طول سال ۹۰ درصد سوخت نیروگاه‌ها از گاز طبیعی تامین می‌شود، افزود: در خصوص مصرف مازوت در مناطقی مانند تهران بایستی به این نکته اشاره کرد که از سال ۸۸ تاکنون یک لیتر هم مازوت در نیروگاه‌های پایتخت مصرف نشده است.
مدیرعامل برق حرارتی در خصوص اجرای پروژه فیلتراسیون در نیروگاه‌های مازوت‌سوز، گفت: اجرای این پروژه دارای تبعات زیست‌محیطی فراوانی از جمله مصرف آب بسیار بالا و تولید پسماند گچی است؛ با توجه به اینکه نیروگاه‌ها تنها یکی از مصرف‌کنندگان سوخت مازوت هستند، بدین منظور تاکید ما همواره بر گوگردزدایی از سوخت مازوت در محل پالایشگاه‌ها است تا تمامی صنایع استفاده کننده از این سوخت بتوانند مازوت با کیفیت‌تری در اختیار داشته باشند.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی این شرکت برای گذر موفق از پیک تابستان ۱۴۰۱، افزود: در دوره منتهی به پیک تابستان امسال با انجام ۹۴ هزار مگاوات برنامه تعمیراتی توانسته‌ایم روزهای اوج مصرف برق تابستان را با ضریب آمادگی ۹۸ درصدی نیروگاه‌های حرارتی سپری کنیم.
وی با اشاره به اینکه در طی یکسال اخیر توانسته‌ایم برای نخستین بار یک واحد جدید نیروگاهی را در مدت زمان هشت ماه نصب و راه‌اندازی کنیم، یادآور شد: در راستای پروژه‌های پیک تابستان امسال توانسته‌ایم چهار هزار و ۴۰۰ مگاوات واحد جدید نیروگاهی را وارد مدار کرده و ظرفیت واحدهای موجود را نیز هزار و ۳۵ مگاوات ارتقا دهیم تا با احتساب افزایش ظرفیت صورت گرفته در بخش‌ انرژی‌های تجدیدپذیر، تولید پراکنده و… به رکورد افزایش ۶ هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های کشور دست پیدا کنیم.
پیشاهنگ با تاکید بر اینکه ۱۳۲ نیروگاه حرارتی با برخورداری از ۶۴۰ واحد نیروگاهی در کشور مشغول به فعالیت هستند، اضافه کرد: از ابتدای مهرماه به منظور تامین برق پایدار پیک تابستان سال آینده حدود ۱۰۷ هزار مگاوات برنامه تعمیراتی در دستور کار قرار گرفته است که تاکنون بیش از ۳۳ هزار مگاوات از این برنامه آغاز شده است و امیدواریم تا پایان اردیبهشت‌ماه بتوانیم با اتمام به موقع برنامه‌های یاد شده تمامی واحدهای نیروگاهی را برای تامین برق پایدار روزهای اوج مصرف برق کشور در اختیار داشته باشیم.
مدیرعامل برق حرارتی با اشاره به برنامه‌‌ریزی صورت گرفته برای توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور، ادامه داد: برای تامین برق پایدار پیک تابستان سال آینده، برنامه احداث سه هزار و ۲۶ مگاوات نیروگاه حرارتی توسط برق حرارتی، هزار و ۴۷۸ مگاوات نیروگاه حرارتی توسط صنایع و ۵۱۵ مگاوات ارتقای ظرفیت عملی تولید واحدهای حرارتی در دستور کار قرار گرفته است.
وی نیاز مصرف برق تابستان را حدود ۶۹ هزار مگاوات برشمرد و افزود: این میزان مصرف در فصل زمستان به ۳۹ هزار مگاوات کاهش پیدا می‌کند؛ در نتیجه از ابتدای مهرماه تمامی واحدهای راندمان پایین و فرسوده از مدار خارج می‌شوند و به دست گروه‌های تعمیراتی سپرده می‌شوند.
پیشاهنگ با اشاره به برنامه‌های این شرکت برای تنوع‌بخشی به سبد سوخت نیروگاه‌ها، گفت: در این زمینه نیز علاوه بر برنامه‌ریزی برای احداث پنج نیروگاه‌ زغال‌سوز در تلاشیم تا امسال بتوانیم نخستین نیروگاه‌ زمین‌گرمایی کشور را در شهرستان مشگین‌شهر اردبیل وارد مدار کنیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا