نفت

توافق گروه ۷ برای بازبینی دیرتر سقف قیمت نفت روسیه

مقامات آمریکا و متحدان این کشور توافق کردند سطح سقف قیمت نفت روسیه را در مارس بازبینی کرده و به سمت اجرای سقف قیمت برای فرآورده‌های سوختی پالایش شده روسیه حرکت کنند.

به گزارش دیده بان انرژي و به نقل از ایسنا؛ وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای پس از دیدار مجازی والی آدیمو، معاون وزیر خزانه‌داری با سایر معاونین وزیر، اعلام کرد این توافق در مذاکرات میان مقامات گروه هفت، حاصل شد.

این گروه در ابتدا قرار بود سطح سقف قیمت را در فوریه، دو ماه پس از آغاز فعال شدن آن در دسامبر، بازبینی کند اما اعضای این گروه موافقت کردند برای دادن زمان بیشتر برای ارزیابی تحولات بازار پس از اجرای سقف قیمت برای فرآورده‌های سوختی روسیه، زمان ارزیابی آن را به مارس موکول کنند.

بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل لهستان و استونی خواستار تعیین سقف قیمت پایین‌تر از قیمت فعلی ۶۰ دلار در هر بشکه بودند تا درآمدهای روسیه را محدودتر کنند. اما آمریکا تلاش کرد این سقف قیمت را در آستانه اجرای محدودیتهای جدید برای تجارت فرآورده‌های سوختی پالایش شده روسیه، حفظ کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد معاونین با رویکردی برای فرآورده‌های پالایشی موافقت کردند که دو سقف قیمت متمایز را علاوه بر سقف قیمت نفت خام، به اجرا خواهد گذاشت: یک سقف قیمت برای فرآورده‌هایی مانند دیزل یا گازوئیل خواهد بود که بالاتر از قیمت نفت خام معامله می‌شوند و  یک سقف قیمت برای فرآورده‌هایی مانند نفت کوره خواهد بود که ارزان‌تر از نفت خام هستند.

فشارهایی برای موافقت با اجرای سقف قیمت روی صادرات سوخت روسیه پیش از آغاز تحریم اتحادیه اروپا در فوریه وجود دارد. طبق آمار شرکت ورتکسا، اتحادیه اروپا سال گذشته حدود ۲۲۰ میلیون بشکه محصول نوع دیزل از روسیه وارد کرده ست. این سوخت برای اقتصاد اروپا حیاتی بوده و در خودروها، کامیون‌ها، تجهیزات تولید و بخشهای دیگر استفاده می‌شود.

با این حال، معامله‌گران دیزل، محموله‌های دیزل را از اتحادیه اروپا به بازارهای دیگر ارسال می‌کنند که نشان می‌دهد با وجود سقوط قریب الوقوع صادرات محموله‌های روسی به این بلوک، آمریکا ممکن است وضعیت حادتری داشته باشد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سرمای منجمدکننده، بیش از یک سوم از ظرفیت پالایش نفت منطقه گلف کاست تگزاس را اواخر سال میلادی گذشته متوقف کرد و یک خط لوله سوخت‌رسانی مهم به بندر نیویورک هم اخیرا بسته شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا