برقبهینه ساز مصرف

توصیه‌هایی درخصوص مدیریت مصرف برق

مدیریت مصرف برق شامل مجموعه ای از فعالیتهای به هم پیوسته بین صنعت برق و مشترکین آن به منظور منطقی کردن مصرف برق است تا بتوان با کارآیی بیشتر و هزینه کمتر به مطلوبیت یکسانی در زمینه برق دست یافت .

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی راهکارهای بهینه سازی مصرف برق؛ بدین ترتیب هم عرضه‌ کننده برق و هم مصرف کننده آن به سود بیشتری دست خواهند یافت البته این نکته را باید متذکر شد که هدف از مدیریت مصرف برق کاهش میزان تولید و کاستن از رفاه جامعه نیست بلکه کاربرد منطقی وبخردانه انرژی الکتریکی و استفاده صحیح از آن است که نتیجه آن حفظ و حتی افزایش تولید و رفاه جامعه خواهد بود.
روند مصرف در ساعات شبانه روز و تعیین اهمیت زمانی آن
معمولا‌ میزان مصرف مشترکان در تمام ساعات شبانه روز یکنواخت بوده و در بعضی ساعات بیشتر و در ساعات دیگر کمتر است.معمولا بیشترین مصرف در ساعات اولیه شب به خصوص در فصل تابستان اتفاق می افتد که اصطلاحا” ساعات پیک بار یا ساعتهای اوج بار نامیده می شود و دلیل این افزایش مصرف وارد مدار شدن وسایل روشنایی و سایر وسایل برقی خانگی می باشد.در اوقات دیگر مانند نیمه شب به دلیل خاموش شدن بسیاری از وسایل برقی مصرف به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش می یابد.از طرف دیگر از ویژگیهای برق این است که در هر لحظه باید تولید آن با مقدار تقاضا متناسب باشد لذا برنامه ریزیهای تامین برق باید به گونه ای باشد که پاسخگوی بیشترین نیاز مصرفی باشد تا اختلالی در تامین برق مطمئن برای مشترکین ایجاد نشود اما با توجه به عدم یکنواختی مصرف برق در ساعات مختلف شبانه روز ، بخشی از ظرفیت تجهیزات نصب شده در ساعات کم بار شبکه بی استفاده می ماند که خود باعث ضرر و زیان برای سرمایه‌های ملی کشور است بنابراین رعایت صرفه‌جویی در مصرف برق در ساعات اوج مصرف از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
ساعات اوج بار و برخی نکات قابل توجه
ساعات اوج بار برحسب فصول سال و مناطق مختلف متفاوت است اما می توان این مدت زمانی را با توجه به ساعت رسمی کشور در شش ماهه اول ساعت حدودا از ساعت ۱۹ تا ۲۳ و در شش ماهه دوم سال از ساعت ۱۸ تا ۲۲ در نظر گرفت یعنی حدودا ۴ ساعت بعداز غروب آفتاب که بیشترین مصرف روشنایی و وسایل برقی به وقـــــــوع می‌پیوندد.در این راستا توصیه می شود که مصرف تا حد ممکن از ساعات پربار شبکه به ساعات کم بار شبکه منتقل شود و به مسئله افزایش بازده مصرف برق نیز توجه شود که در این زمینه تغییر ساعات شبانه روز و ذخیره سازی انرژی گرمایی و سرمایی می تواند موثر واقع شود.
توصیه‌هایی پیرامون شرایط صحیح استفاده از برق
ابتدا به بهره‌وری روشنایی و توصیه‌هایی در زمینه روشنایی فنی ، اقتصادی و بهداشتی می پردازیم :
استفاده هر چه بیشتر از نور خورشید ( روشنایی طبیعی روز )
در صورت امکان استفاده از پرده های نازک و تور و عدم جلوگیری از نور روز
پاکیزه نگه داشتن شیشه های پنجره‌ها برای عبور نور طبیعی
چیدن وسایل در اتاق به گونه ای که بازدارنده نور روز نباشند
با استفاده از پنجره‌های بلند و شیشه‌ای ، در دیوارهای اتاقهای اداری و مانند آن می توان فضاهای میانی ساختمان را از روشنایی کافی برخوردار کرد .
استفاده کمتر و سنجیده تر از لامپهای رشته ای ( به سبب تولید گرمای زیاد)
در فصل تابستان،بهتر است تا حد امکان لامپهای رشته ای را خاموش نگهداریم زیرا روشن کردن یک لامپ رشته ای به منزله روشن کردن یک بخاری برقی کوچک است .
استفاده از روشهای پرتوافشانی فنی ، اقتصادی و بهداشتی
توجه به استانداردهای روشنایی
چنانچه محل کار یا موضع کار نور بیشتری نیاز داشته باشید ، مقدار نورعمومی ( روشنایی سقف اتـــاق ) را می باید کمتر در نظر گرفت و از نور موضعی استفاده کرد.
تمیز کردن مرتب لامپها و پاکیزگی حبابها و پرتوافشان ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ، براثر غبارگرفتگی لامپها حبابها و پرتوافشانها ، روشنایی موثر از ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش می یابد.از این رو غبارزدایی لامپها در کارخانه ها و مراکز تجاری اهمیت بیشتری دارد .
استفاده از رنگ آمیزی روشن برای دیوارها ،سقف و چارچوب در و پنجره
کاربرد فراوان لامپهای فلورسنت و کم مصرف در مراکز تجاری
استفاده از کلیدهای زمان دار در راهروها و محلهای عبور و خاموش نمودن چراغ فضای بلااستفاده
استفاده از لامپهای با توان الکتریکی مناسب در فضاهای بسیار کوچک نظیر راه پلکان ، دستشویی و حمام و مانند اینها
تعویض حبابهای شکسته و فرسوده لامپهای فلورسنت درساختمانهای اداری ، تجاری و مانند آن
توصیه هایی درخصوص مدیریت مصارف صنعتی ( موتورهای الکتریکی)
امکان استفاده از موتورهای با دور قابل تنظیم مورد بررسی قرارگیرد .
دقت شود که موتورهای الکتریکی با ولتاژ نامی کار کنند . از تنظیم کننده های ولتاژ نامی تغذیه استفاده به عمل آید ، زیرا گاهی تغییر ۳% در ولتاژ تغذیه باعث افزایش تلفات انرژی به میزان۲۵% خواهد شد .
سعی شود بارموتورها به اندازه توان نامی آنها باشد و در صورتی که به قدرت کمتری نیاز است از موتورهای با قدرت کمتر استفاده شود زیرا موتورهای بزرگ به راحتی موتورهای کوچک قابل مانورکردن نیستند و تلفات آنها در حالت کم باری زیادتر است .
با توجه به اینکه موتورها در محیط خنک بهتر کار می کنند باید محیط کار آنها طوری در نظر گرفته شود که گرمای ایجاد شده توسط موتورها به راحتی تهویه گردد . قابل ذکر است در صورتی که گرمای محیط کار موتور از ۲۷ درجه سانتیگراد به ۳۲ درجه سانتیگراد افزایش یابد به مقدار ۲% به تلفات انرژی موتور افزوده گردد .
دقت شود که موتورها با بار نامی کار کنند و با برنامه ریزی مناسب چه از لحاظ توان و چه از لحاظ زمان از خاموش و روشن کردن بیش از حد موتورها جلوگیری به عمل آید .
کاهش اصطکاک در سیستمهای مکانیکی که به وسیله موتورها به گردش در می آیند مثل چرخ دنده ها ـ غلطکها ، بلبرینگها ، زنجیرها و … مد نظر قرار گیرد .
در صورت امکان ، حمل و نقل مواد با تسمه نقاله برقی به ساعات کم باری شبکه منتقل شود.
توصیه های عمومی
۱- در زمان احداث کارخانه در صورت امکان از ولتاژ بالاتری برای برق‌رسانی استفاده شود .
۲- با نصب ترانسفورماتور مناسب از تلفات اضافی جلوگیری شود.
۳- با طراحی مناسب سیستم توزیع داخلی ، سعی شود تلفات شبکه توزیع به حداقل ممکن کاهش یابد .
۴- با نصب خازن مناسب نسبت به بهبود ضریب توان اقدام گردد .
۵- نگهداری و تعمیرات به موقع ، پاک کردن فیلترها و روغنکاری تجهیزات در تثبیت راندمان آنها موثر بوده و بازدید دوره أی از اتصالات الکتریکی تجهیزات برقی ، جهت جلوگیری از بروز عیوب الکتریکی ضروری است
۶- در مطالعه و اجرای طرحهای افزایش ظرفیت فرآیندهای تولید بهینه سازی مصرف برق مد نظر قرارگیرد.
برای اطلاعات بیشتراپلکیشن برق من را در گوشی هوشمند خود نصب کنید. لینک نصب:

https://bargheman.com/mobile-app
موضوع الگوی مصرف هم در این پست به خوبی توضیح داده شده است. ببینید.
http://tavanirpr.ir/?p=2196
اگرمایل بودید با دیگران به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا