برق

تولید ۵۴ هزار مگاوات برق توسط نیروگاه‌های حرارتی در اوج مصرف

مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی گفت: بالغ بر ۵۴ هزار مگاوات توسط نیروگاه‌های حرارتی برق در زمان اوج مصرف ۷۲ هزار مگاواتی امسال، تولید شد.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایرنا؛ اسماعیل نمازی افزود: عمده نیاز مصرف برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: روزی که تقاضای مصرف برق کشور ما ۷۲ هزار مگاوات بود، بالغ بر ۵۴ هزار مگاوات آن توسط نیروگاه‌های حرارتی تولید شده که این عدد متناسب با پیک متفاوت خواهد بود، اما به طور متوسط ۵۴ مگاوات ظرفیت شبکه برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تأمین می‌شود.

مدیرکل دفتر فنی تولید برق حرارتی خاطرنشان کرد: ظرفیت اسمی بخش حرارتی ۷۲ هزار مگاوات است که شامل نیروگاه‌های صنایع نیز می‌شود، زیرا عمده واحدهای منصوبه صنایع از نوع حرارتی هستند.

نمازی در خصوص تفاوت ظرفیت اسمی با ظرفیتی که در واقعیت تولید و وارد شبکه‌برق می‌شود، گفت: یک نیروگاه اگر ارتفاع صفر از سطح دریا داشته باشد و دمای محیط ۱۵ درجه باشد، می‌تواند توان اسمی را تحویل دهد، اما ارتفاع از سطح دریا و دمای محیط باعث می‌شود که توان نهایی یک نیروگاه کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: توان یک نیروگاه در فصل تابستان در پایین‌ترین حد خود خواهد بود و در زمستان به شرایط بهتری می‌رسد. این مشخصه یک واحد حرارتی است و در هر کشور دیگری و با شرایط دیگری همین‌گونه خواهد بود. در مجموع توان عملی نیروگاه‌های حرارتی ما حدود ۵۶ هزار مگاوات است.

مدیرکل دفتر فنی تولید برق حرارتی گفت: در دنیا چیزی به‌عنوان آمادگی ۱۰۰ درصدی ظرفیت نیروگاهی وجود ندارد و ضریب عادی خروج واحدها ۵ درصد و به عبارتی درصد آمادگی در جهان ۹۵ درصد است، اما آمادگی ما در حال حاضر پیک شبکه برق ۹۸ درصد است و ممکن است در برخی روزها بالاتر از این میزان و گاهی هم آمادگی پایین‌تری داشته باشیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا