بهینه ساز مصرفکسب و کار

خانه هوشمند، به زبان ساده

اگر بخواهیم تعریفی ساده و مختصر از خانه هوشمند ارائه دهیم ، میتوان گفت خانه هوشمند (ساختمان هوشمند) یا Smart Home مجموعه ابزارهایی است که به کمک آن شما کنترل برخی وسایل برقی و مکانیکی موجود در خانه را به عهده آنها میگذارید تا علاوه بر کاهش هزینه های مصرف انرژی ، افزایش ایمنی و آسایش را نیز برای شما به ارمغان بیاورند.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی راه کارهای بهینه سازی مصرف برق؛ به طور کلی برای پیاده سازی ساختمان هوشمند شما بایستی در ابتدا زیرساخت های لازم برای این امر را ایجاد نمائید که غالباً این زیرساخت عبارت است از یک شبکه باسیم یا بیسیم که به نحوی تجهیزات خانه هوشمند تحت کنترل را به مرکز کنترل مرتبط مینماید و در صورت پیاده سازی مناسب می توانید انرژی را به صورت بهینه و مقرون به صرفه استفاده کنید. در برخی موارد به دلیل اینکه با خوشمند سازی ساختمان ، قیمت کمتری برای قبوض آب و برق و گاز خود می پردازید در دراز مدت این هزینه به شما برگشت داده می شود .

روشنایی، به جا

 به عنوان یک نمونه بسیار ساده که احتمالاً با آن آشنایی دارید ، می توان به کنترل روشنایی ساختمان توسط این تجهیزات اشاره کرد. به این صورت که با نصب تجهیزاتی ، فقط در صورتی که شخصی در مکان مورد نظر حاضر باشد و روشنایی طبیعی محیط از حد تعیین شده کمتر باشد چراغ ها روشن شوند و اگر فرد محیط را ترک کرد، بعد از گذشت زمانی مشخص چراغها توسط تجهیزات هوشمند مجددا خاموش شوند. این موضوع تاثیر به سزائی در کاهش برق مصرفی و در نتیجه متعادل شدن مبلغ قبض برق خواهد شد.

کنترل سیستم های سرمایش، بارزترین 

موضوع را با یک مثال دیگر ادامه میدهیم ، در یک ساختمان هوشمند شما میتوانید کنترل سیستم سرمایش یا گرمایشی خود را بصورت هوشمند کنترل نمائید، در این صورت علاوه بر اینکه دمای محیط در حد معینی ثابت نگه داشته میشود ، شما میتوانید تعیین کنید که مثلاً اگر به مدت ۳۰ دقیقه کسی در محل حاضر نبود سیستم سرمایشی یا گرمایشی به صورت خودکار خاموش شود و یا حتی اگر پنجره باز مانده به شما هشدار دهد تا از اتلاف انرژی جلوگیری گردد و در صورت عدم توجه شما به این اخطار به طور مثال بعد از گذشت ۱۵ دقیقه سیستم های سرمایشی و گرمایشی به طور خودکار خاموش شوند.

از دیگر ویژگی های سیستم خانه هوشمند ، سیستم حفاظتی قابل پیاده سازی توسط این تجهیزات هوشمندسازی می باشد . یعنی اگر شما سیستم را در وضعیت دزدگیر قرار دهید و از خانه خارج شوید در صورت باز شدن درها و پنجره ها و یا در صورت تشخیص حرکت در محیط به عنوان دزدگیر عمل کرده و ضمن فعال کردن آژیر میتواند از طریق خط تلفن متصل به سیستم، با شماره هایی که از قبل برای آن تعریف شده تماس گرفته و موضوع را گزارش نماید.

همانطور که ملاحظه شد ساختمان هوشمند را نباید به صورت یک کالای لوکس نگاه کرد ، بلکه یک سیستم بسیار کارآرا و اقتصادی است که در کنار تمامی ویژگیهای امنیتی و کنترلی ، رفاه را نیز به همراه می آورد.

هر یک از موارد بالا هزینه های خاص خود را داشته و شما میتوانید با توجه به نیاز ، سلیقه و بودجه در نظر گرفته شده مواردی را انتخاب و اجرا نمائید . بدیهی است در صورت فراهم آوردن زیرساختهای اولیه لازم، شما در آینده قادر خواهید بود موارد دیگری را نیز به سیستم هوشمند ساختمان موجود اضافه نمائید.

هوشمندسازی روشنایی

بخش زیادی از هزینه های برق کاربر ناشی از چراغ هایی است که ناخواسته روشن هستند از جمله چراغ های پارکینگ، راه پله ها و … سیستم کنترل هوشمند روشنایی در خانه های هوشمند این امکان را فراهم می کند تا کاربر سیستم را به گونه ای برنامه ریزی کند که فقط در صورت حضور شخص در محیط چراغ ها روشن باشد و در مواقعی که حضوری احساس نمی شود به طور خودکار چراغ ها خاموش شوند.

هوشمندسازی دما، سیستم سرمایشی گرمایشی

با کمک سیستم کنترل هوشمند دما، کاربر می تواند مدتی قبل از ورود به ساختمان، سیستم تهویه را فعال کند تا در هنگام ورود، دمای محیط مطابق با خواست و سلیقه او باشد. این امر نه تنها هزینه های نگهداری سیستم های سرمایشی و گرمایشی کاربر را می کاهد و به طول عمر آنها کمک می کند، بلکه او را در مصرف بهینه انرژی و کاهش هزینه های ناشی از آن نیز یاری خواهد نمود.

هوشمندسازی امنیت

سیستم حفاظتی نیز قابل پیاده سازی توسط تجهیزات هوشمند است. اگر کاربر سیستم را در وضعیت دزدگیر قرار دهد و از خانه خارج شود در صورت باز شدن درها و پنجره ها و یا در صورت تشخیص حرکت در محیط به عنوان دزدگیر عمل کرده و ضمن فعال کردن آژیر می تواند از طریق خط تلفن متصل به سیستم، با شماره هایی که از قبل برای آن تعریف شده تماس گرفته و موضوع را گزارش کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا