برقبهینه ساز مصرف

راه‌های صرفه‌جویی انرژی در اسپیلت‌ها

اگر شما در شهر گرمسیری زندگی می کنید و ناچار به خرید کولر گازی اسپیلت یا دو تکه هستید، این مطلب برای شماست.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی راهکارهای بهینه سازی مصرف برق؛ حتما می دانید که اسپیلت ها برق زیادی مصرف می کنند و در فصول گرم سال، کاملا قبض برق شما را در دست می گیرند. البته اگر شما ساکن شهرهای مرکزی کشور هستید که در تابستان دمای نزدیک به 50 درچه را تجربه نمی کنید باید بدانید قطعا خرید کولر گازی انتخاب خوبی برای خنک کردن منزل نیست . چون اساسا کولر گازی برای مناطق بسیار گرمسیری طراحی شده و تعرفه برق مناطق مرکزی نیز متناسب با مصارف کولر گازی نیست و توصیه می کنیم حتما از کولر آبی استفاده کنید که ناچار به پرداخت قیمت سرسام آور مصرف بی رویه برق خواهید شد . اما به هر حال اگر الان در منزل اسپلیت دارید این مطلب را تا انتها بخوانید.

راه های صرفه جویی انرژی در اسپیلت ها

با شروع گرمای تابستان مصرف انرژی هایی همچون آب و برق در ساختمان های مسکونی و اداری به شدت افزایش پیدا می کند، به ویژه برای استفاده از دستگاه های کوچک تهویه مطبوع. به این ترتیب، با وجود قیمت های گران سوخت و کم شدن ذخایر انرژی نیاز است که همه به حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کشورمان کمک کنیم. چند تغییر استراتژیکی در به کارگیری تجهیزات مصرفی می تواند به این موضوع کمک کند.
اگر به ناچار  از کولرهای گازی و اسپیلت ها یا هر وسیله دیگری استفاده می کنید می بایست اطلاعاتی را به دست آوریم تا علاوه بر بهره مندی از هوای خنک و مطبوع کولرهای اسپیلت در فصل گرم تابستان، در مصرف برق هم صرفه جویی کرده و هزینه های مصرفی آن را کاهش دهیم. به ویژه آنکه این روزها بحث کاهش مصرف انرژی یکی از مهم ترین مباحث در انتخاب انواع وسایل و کولر گازی است.
کولرهای گازی ، راندمان و کارایی بالا اما مصرف برق زیادی دارند که با انتخاب یک مدل کم مصرف با راندمان بالا می توان در مصرف برق تا حد زیادی صرفه جویی کرد. البته کولرهای آبی هم برق مصرف می کنند و هم آب؛ بنابراین می بایست برای هر دو دستگاه راهکارهایی برای صرفه جویی وشیوه صحیح مصرف توصیه کرد.

برچسب های مصرف انرژی

همان طور که در فصل زمستان به دلیل جهش بهای گاز مصرفی باید راه کارهایی برای جلوگیری از اتلاف حرارتی ساختمان ها یافت تا هزینه گاز متعادل شود، در فصل تابستان هم باید با انجام راهکارهایی ازمصرف بی رویه برق در کولرهای اسپیلت و هزینه های سنگین مربوط به آن جلوگیری کرد. برای این منظور ما در ادامه مطلب سعی می کنیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

چه کولری برای منزل ما مناسب است؟

1- اگر شما در بالاترین طبقه یک ساختمان سکونت دارید، به دلیل تابش نور خورشید در تابستان و انتقال حرارت آن به واحد زیر سقف باید به ازای هر مترمربع از مساحت اتاق بین 600 تا 800 (BTU) ظرفیت برودتی را در نظر بگیرید. چنانچه در طبقات وسط ساختمان ساکن هستید به ازای هر مترمربع می توانید حدود 400 تا 600 (BTU) ظرفیت برودتی برای کولر گازی یا اسپیلت مورد نیاز خود در نظر بگیرید.
2- بهتر است از کولر گازی یا اسپیلت هایی استفاده کنید که دارای اینورتر با سطح مصرف انرژی A یا B باشند. اینورترهای متناسب با میزان مصرف، دور مورد نیاز موتور را افزایش یا کاهش می دهند.
3- چنانچه در منزلتان از کولرآبی استفاده می کنید و به دلیل کانال کشی نامناسب یکی از اتاق ها خنک نمی شود. می توانید دریچه کولر موجود در این اتاق را بسته و بجای آن برای آن قسمت از خانه از یک اسپیلت یا کولر گازی مناسب استفاده کنید.
4- درمورد اینکه کدام مارک یا برند را انتخاب کنیم دقیقا نمی توان اظهارنظر کرد اما اولا این دستگاه ها از نظر ساختار و قطعات مشابه هستند و ثانیا بر اساس اینکه چه ظرفیتی و چند پنل موردنظر شما باشد، طیف محصولات آنها با هم متفاوتند. به طورکلی چون خدمات پس از فروش برای استفاده از کولرهای گازی بسیار مهم است در هنگام خرید سعی کنید خوش نام ترین کولر از نظر خدمات پس از فروش را انتخاب کنید.
5- در صورتی که کنتور برق شما 25 آمپر باشد، مجموع آمپر مصرفی اسپیلت ها یا کولرهای گازی نباید از 20 آمپر بیشتر باشد. البته آمپری که در برق مصرفی اسپیلت ها ذکر می شود آمپر راه انداز و اولیه است و پس از راه اندازی معمولا حدود 30 درصد کمتر از شدت آمپر راه انداز جریان برق نیاز خواهد بود.

مناسب ترین نحوه نصب و بهره برداری از کولر اسپیلت ها چگونه است؟

به دلیل اینکه هوای خنک اسپیلت ها از پنل داخلی به سمت روبه رو جریان دارد، باید پنل داخلی را درست در جایی قرار دهید که روبه روی محل نشستن یا حضور اعضا خانواده باشد. طول پرتاب هوای اسپیلت ها بر اساس ظرفیت معمولا بین 5 تا 10 متر است. این طرز فکر اشتباه است که لازم است کل سالن خنک شود تا شما هم خنک شوید.
از آنجایی که هوای گرم در زیر سقف انباشته می شود، بهتر است تا جایی که ممکن است اسپیلت ها را پایین تر از سقف نصب کنید. سعی کنید به نصاب خود توصیه کنید که پنل را 40 یا حتی 50 سانتیمتر از سقف پایین تر نصب نماید تا به این وسیله به افزایش جریان هوای خنک در سطح کمک نماید.
در اماکنی همانند فروشگاه ها، رستوران ها یا دیگر فضاهایی که ارتفاع سقف تا کف در آنها بیشتر از 2.8 متر باشد سعی کنید پنل داخلی را در ارتفاع دو متری از کف محل موردنظرتان نصب نمایید.
سعی کنید فیلترها و سطح کویل اسپیلت ها را به صورت ماهیانه شسته و تمیز کنید. این امر باعث افزایش راندمان دستگاه می شود و بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین سعی کنید در پنل داخلی را بازکرده و به صورت ماهانه فیلترها را بشویید و سطح کویل را با دستمال مرطوب غبارروبی کنید.
روی پنل بیرونی کندانسور دستگاه یک سایبان نصب نمایید تا دستگاه دور از تابش نور خورشید باشد و راندمان آن بهتر و مصرف برق آن کمتر شود.

 پنل بیرونی را به گونه ای نصب نمایید که هوای آزاد در پشت آن به راحتی جریان یابد.
سعی کنید به صورت سالانه عایق لوله های بیرونی را چک کنید زیرا درصورتی که این عایق ها از بین رفته باشد اسپیلت شما مقداری از خنکی کولر را از دست می دهد.
در سرویس سالیانه حتما علاوه بر کنترل مقدار شارژ گاز موردنیاز کولر، از نصاب بخواهید از تمیز بودن سطح فین ها و کویل های کندانسور بیرونی نیز مطمئن گردد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا