برقخورشیدی

رشد ۴۰ درصدی قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خورشیدی

وزارت نیرو با هدف حداکثرسازی ضریب تحقق مزایای تولید برق از منابع تجدیدپذیر، نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خورشیدی را ابلاغ کرد.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایسنا؛ با ابلاغ مصوبه نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌ های تجدیدپذیر توسط وزارت نیرو، قیمت خرید تضمینی از نیروگاه‌ های خورشیدی انشعابی مشمول طرح حمایت از اقشار کم‌ درآمد به ازای هر کیلو وات ساعت ۳۰ هزار ریال تعیین شده است.

امکان خرید برق نیروگاه‌های خورشیدی انشعابی احداث شده توسط خیرین مدرسه ساز در مدارس و موسسات آموزشی با نرخ ۳۰ هزار ریال به ازای هر کیلووات ساعت فراهم شده است.

طبق اعلام وزارت نیرو، این نیروگاه‌ها شامل نیروگاه‌های ساخته شده توسط اقشار کم درآمد و خیرین مدرسه ساز، مشمول اعمال ضرایب کاهشی نرخ خرید (ضریب دوره) در رقم صورت حساب نهایی در ابتدای سال های هشتم، دوازدهم و شانزدهم نمی شوند.

بنابراین گزارش با توجه به در نظر گرفتن تعرفه‌های حمایتی و ویژه برای این دسته از نیروگاه‌ها، افزایش نرخ بابت امتیاز بومی سازی به این نیروگاه‌ها اعمال شده و مجدداً محاسبه نمی‌شود.

همچنین قیمت خرید تضمینی برق از نیروگاه‌ های خورشیدی کوچک مقیاس با ظرفیت ۲۰ کیلووات و کمتر، برای هر کیلووات ساعت ۲۵ هزار ریال تعیین شده است. علاوه بر آن نرخ خرید تضمینی برای نیروگاه‌ های کوچک مقیاس با ظرفیت ۲۰ کیلووات تا یک مگاوات برای هر کیلووات ساعت ۲۲ هزار ریال تعیین شده است.

این گزارش حاکی است نرخ‌های جدید تعیین شده برای خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر رشد حدود ۴۰ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.

بنا بر این گزارش در صورت درخواست سرمایه گذار، نرخ پایه قراردادهایی که قبل از این مصوبه از محل ماده ۶۱ به قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مبادله شده‌ اند، قابل اصلاح به نرخ‌ های جدید ابلاغی با رعایت سایر شرایط اعلام شده در این مصوبه است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا