نفت

ساختار نظام‌نامه اچ‌اس‌ای صنعت نفت در حال بازنگری است

ساختار نظام‌نامه “HSE” ( مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست) صنعت نفت در حال بازنگری است.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایسنا؛ مظاهر انصاری امروز در نخستین همایش ایمنی فرآیند در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه نخستین نسخه مدیریت ایمنی فرآیند (PSM) سال ۱۹۹۰ ارائه شده است، اظهار کرد: با بررسی‌های انجام‌شده در ۲۵ شرکت آمریکایی که این سیستم در آنها اجرا شده بود، برآورد شد با استقرار سیستم مدیریت ایمنی فرآیند (PSM) ۸۰ درصد حوادث کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه ایمنی پویاست و باید مؤلفه‌های آن نیز پویا باشد و از جوانب مختلف بررسی و رسیدگی شود، گفت: صنایع فرآیندی می‌توانند با استقرار سیستم مدیریت ایمنی فرآیند (PSM) حوادث را کاهش دهند.

او با بیان اینکه در این زمینه شرکت‌های موفق باید تجربیات خود را به سایر شرکت‌ها منتقل کنند، تصریح کرد: در اصول ایمنی هدف اخذ گواهینامه نیست، بلکه هدف اجرا کردن دقیق مؤلفه‌هاست.

وی با اشاره به اینکه قلب مدیریت ایمنی فرآیند (PSM) مدیریت ریسک است، ادامه داد: اگر ابزار ریسک را اولویت‌بندی و مدیریت کنیم، حوادث به تمام معنا در صنعت کاهش می‌یابد.

به گفته مدیرکل اچ‌اس‌ای وزارت نفت ساختار نظام‌نامه اچ‌اس‌ای صنعت نفت در حال بازنگری است و نگاه جزیره‌ای به صنعت نداریم و اگر می‌خواهیم موفق باشد باید همه واحدها با هم همکاری داشته باشند.

استقرار سیستم مدیریت ایمنی فرآیند در ۴۵ درصد شرکت‌های پتروشیمی

همچنین در این مراسم داوود عمادی – مدیر اچ‌اس‌ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه در ۴۵ درصد شرکت‌های پتروشیمی کشور سیستم مدیریت ایمنی فرآیند (PSM) مستقر شده یا در حال استقرار است، گفت: براساس نقشه راه صنعت پتروشیمی، این سیستم در پنج سال آینده در ۸۰ درصد و در سال ۱۴۱۲ در ۱۰۰ درصد صنعت پتروشیمی مستقر می‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع مدیریت ایمنی فرآیند در سال ۱۳۸۸ در صنعت پتروشیمی مطرح شد، اظهار کرد: شرکت پلیمر آریاساسول نخستین شرکت در صنعت پتروشیمی است که استقرار سیستم مدیریت ایمنی فرآیند (PSM) را آغاز کرد.

او با بیان اینکه پس از حادثه‌ای که در یکی از پتروشیمی‌های کشور در سال ۱۳۹۵ رخ داد، استقرار سیستم مدیریت ایمنی فرآیند در صنعت شتاب گرفت، گفت: ۱۲ درصد پتروشیمی‌ها سال ۱۳۹۰ استقرار سیستم مدیریت ایمنی فرآیند را آغاز کرده بودند که هم‌اکنون این رقم به ۴۵ درصد در صنعت پتروشیمی رسیده است.

عمادی با بیان اینکه بر اساس نقشه راه صنعت پتروشیمی، در پنج سال آینده در ۸۰ درصد و سال ۱۴۱۲ در تمام مجموعه صنعت پتروشیمی سیستم مدیریت ایمنی فرآیند (PSM) مستقر می‌شود، گفت: استقرار سیستم مدیریت ایمنی فرآیند نقش بالایی در کاهش حوادث در صنعت دارد.

کنترل حوادث صنعت نفت مستلزم تقویت یکپارچگی تجهیزات، کار ایمن و انضباط عملیاتی است

همچنین شهرام احمدی – معاون ایمنی و آتش‌نشانی اداره کل اچ‌اس‌ای وزارت نفت گفت: حوادث فرآیندی در صنعت نفت با تقویت سه عنصر انضباط عملیاتی، انجام کار ایمن و مدیریت یکپارچگی دارایی‌های فیزیکی کنترل می‌شود.

وی با ارائه گزارش تحلیل آماری سه سال اخیر حوادث فرآیندی در صنعت نفت گفت: بر اساس تحلیل وضع موجود، مهم‌ترین جهت‌گیری مورد نیاز در حوزه ایمنی فرآیند تمرکز بر عناصر مدیریت ریسک‌های فرآیندی با تقویت سه عنصر راهبری انضباط عملیاتی، روش‌های انجام کار ایمن بر اساس رویکرد اجرای صحیح نظام پروانه‌های کار و مدیریت یکپارچگی دارایی‌های فیزیکی و قابل اطمینان است.

او با بیان اینکه ۵۵ درصد حوادث حوزه ایمنی فرآیند در تأسیسات بهره‌برداری، ۲۶ درصد در خطوط لوله و ۱۶ درصد در تأسیسات ذخیره و بارگیری رخ داده است، گفت: نظام مدیریت ایمنی فرآیند باید مبتنی‌ بر حوزه‌ ریسک‌های موجود در سازمان‌ها باشد و بر این اساس شرکت‌ها باید ابتدا نسبت به شناسایی وضع موجود و حوزه‌های متأثر از ریسک‌های عمده اقدام و سپس نسبت به برنامه‌ریزی و استقرار تظام مدیریت ایمنی فرآیند اقدام کنند.

ضرورت توجه ویژه به سرمایه انسانی برای پیشگیری از حوادث

همچنین سیدجلال نورموسوی مدیر اچ‌اس‌ئی و پدافندغیرعامل شرکت ملی گاز ایران بر ضرورت توجه ویژه به سرمایه انسانی برای پیشگیری از حوادث تأکید کرد.

نور موسوی با تأکید بر اهمیت آموزش و تعهد در نظام مدیریتی گفت: این موضوع باید در همه واحدهای صنعت گاز اجرایی شود.

وی افزود: مهم‌ترین رکن در حوادث صنعت نفت و گاز نیروی انسانی است و اگر نواقصی به‌وجود می‌آید کارکنان نیروی انسانی حتی از جان مایه می‌گذارند،  بنابراین نیاز به توجه ویژه دارند.

مدیر اچ‌اس‌ئی و پدافندغیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: ذهنیت مدیران باید در بحث ساختاری تغییر یابد و برای کارکنان ایجاد انگیزه کرد تا گوشه‌ای از تلاش آنها جبران شود.

نورموسوی تأکید کرد: در بخش سرمایه انسانی همچنین باید به سلامت جسمی، روحی وروانی فرد و خانواده‌اش توجه شود تا بتوان شاهد کاهش بخشی از حوادث بود و اینموضوع شامل معاینات دوره‌ای،  تغذیه،  ورزش و … می‌شود.

وی یادآور شد: دیگر نباید از حوادث درس‌آموزی کنیم، بلکه باید با شبیه‌سازی آنها از وقوع حوادث پیشگیری کنیم.

استقرار سیستم مدیریت ایمنی فرآیند لازمه پایداری کسب‌وکار است

همچنین محمدرضا حیدرزاده مدیرعامل شرکت پلیمرآریاساسول گفت: لازمه پایداری در کسب ‌وکار به‌ ویژه تداوم پایداری در تولید توجه ویژه به مفاهیمی همچون مدیریت ایمنی فرآیند در بنگاه‌های صنعتی است که نتیجه آن کاهش حوادث و تولید ایمن و در نهایت سودآوری بنگاه‌هاست.

وی با بیان اینکه حوزه انرژی به‌ ویژه صنعت پتروشیمی جزو صنایع با فناوری بالاست بنابراین مفاهیمی همچون مدیریت ایمنی فرآیندلازمه شرکت‌هایی از این دست است،  گفت: شرکت پلیمر آریاساسول به واسطه مزیت‌های رقابتی فراوانی که در صنعت دارد و همسو باتجاری‌سازی محصولات نوآورانه و فناورانه خود از طریق مرکز نوآوری و دانش‌بنیان شرکت که در سال گذشته تأسیس شد،  تصمیم به برگزاری همایشی با محوریت مدیریت ایمنی فرآیند برای هم‌اندیشی و تبادل دانش میان همه صنایع کرد.

وی افزود: لازمه پایداری در کسب‌ و کار به ‌ویژه تداوم پایداری در تولید توجه ویژه به مفاهیمی همچون مدیریت ایمنی فرآیند در بنگاه‌های صنعتی است که نتیجه آن کاهش حوادث و تولید ایمن و در نهایت سودآوری بنگاه‌ها خواهد بود.

حیدرزاده با بیان اینکه بی‌شک نقش رویکرد ایمنی فرآیند در نهادینه‌ سازی تولید بدون حادثه نه تنها باید اولویت هر بنگاه تولید محورباشد که ارتقا و استقرار آن به عنوان یک نگرش در سازمان سبب افزایش بهره‌وری خواهد شد،  گفت: در شرکت پلیمر آریاساسول نیز ازسال ۱۳۸۹ این سیستم مدیریتی استقرار یافته و اقدام‌های قابل توجهی از سوی تمامی همکاران این مجموعه انجام شده است.

وی با بیان اینکه ادامه این روند با جدیت و البته با رویکرد متمایز در حال پیگیری است که نتیجه استقرار این سیستم مدیریتی در سنوات گذشته رشد تولید و سودآوری پایدار سازمان شده است،  گفت: همین امر منجر به این نتیجه شد که در ۶ ماهه نخست امسال اثرات مثبت پیاده‌سازی این سیستم به شکل برجسته‌ای نمود داشته و حاصل آن دستیابی به رکورد تولید ۶ ماهه در تمامی ادوار گذشته در شرکتپلیمر آریاساسول بوده است.

حیدرزاده با بیان اینکه دستیابی به این رکورد تولید در شرایطی حاصل شده است که به همت تلاش شبانه‌روزی همه سرمایه‌های انسانی در سازمان کمترین میزان حوادث فرآیندی را در این مدت شاهد بودیم،  گفت: با توجه به بالا رفتن عمر تجهیزات واحدهای صنایع نفت گاز و پتروشیمی و با توجه به شرایط موجود تحریم ها، تضمین پایداری تولید و صادرات محصولات در تأمین ارز مورد نیاز کشور بسیارحیاتی و حائز اهمیت است.

وی اظهار کرد: بنابراین استقرار مفاهیمی همچون سیستم مدیریت ایمنی فرآیند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود و برای رسیدن بهاین جایگاه مهم و مزیت رقابتی اقدام‌های موثری در قالب استقرار و پیاده‌سازی سیستم مدیریت ایمنی فرآیند در شرکت پلیمرآریاساسول انجام شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت پلیمرآریاساسول،  تعهد مدیریت ارشد به استقرار و پیاده‌سازی سیستم مدیریت ایمنی فرآیند،  شناسایی ومدیریت دقیق ریسک‌های سازمانی و به‌ ویژه ریسک­های عملیاتی همسو با مدیریت تداوم کسب و کار،  یادگیری از تجارب گذشته الگوبرداری از بهترین تجارب دنیا از مهمترین اقدام‌های آریاساسول در قالب استقرار و پیاده‌سازی سیستم مدیریت ایمنی فرآیند است.

حیدرزاده تاکید کرد: برای پیاده‌سازی هر فرهنگی در سازمان تعهد مدیریت ارشد مهمترین عامل پیشران است که به این منظور اقدام‌های ارزنده‌ای همچون ایجاد و تأکید بر ترویج فرهنگ پیشگیری از رویدادهای فرآیندی،  ایجاد سیستم تجزیه و تحلیل رویدادها،  ایجاد برنامه اجرایی با ساختار مدون به منظور پایش مستمر فرآیندها و توانمندسازی کارکنان انجام شده است که می‌تواند به عنوان یک تجربه برتردر سایر صنایع حوزه انرژی بکارگیری و پیاده‌سازی شود.

وی اظهار امیدواری کرد که با استقرار و پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریتی همچون سیستم ایمنی فرآیند شاهد تولید و توسعه پایدار درکشور باشیم.

مدیرعامل شرکت پلیمر آریاساسول ادامه داد: این شرکت نیز با این نگاه و برای ترویج فرهنگ ایمنی فرآیند و با حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی اقدام به برگزاری این همایش کرده است تا بتواند از این طریق و همسو با هم‌افزایی با سایر صنایع و شرکت‌های همکار گامی هرچند کوچک برای توسعه کشور برداشته باشیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا