گازنفت

سود غول‌های انرژی لاغر شد

نتایج مالی سه ماهه دوم، کاهش شدید سود شرکت‌های شل و “توتال انرژی” به دلیل کاهش قیمت نفت و گاز، حاشیه سود پالایش و تجارت را نشان داد.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایسنا؛ قیمت نفت و گاز سال میلادی گذشته، در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین، به شدت افزایش پیدا کرد اما قیمت انرژی در سال میلادی جاری که ترس از کمبود عرضه در بحبوحه چالش‌های اقتصادی جهانی، فروکش کرده، به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است.

سود هر کدام از این دو شرکت در سه ماهه آوریل تا ژوئن، حدود پنج میلیارد دلار بود که ۵۶ درصد کاهش سالانه برای شل و ۴۹ درصد کاهش سالانه برای “توتال انرژی” را نشان داد.

با این حال، عملکرد شرکت شل تا حدود زیادی با عملکردی که در سال ۲۰۲۱ مشاهده شد، مطابقت داشت و نتایج مالی “توتال انرژی”، بهتر از نتایج مالی پیش از آغاز جنگ در اوکراین بود. ارزش سهام شل، ۱.۹ درصد و توتال انرژی ۰.۴ درصد نزول کرد در حالی که شاخص اروپایی شرکت‌های نفت و گاز، کاهش یک درصدی داشت.

شرکت شل، روند برنامه بازخرید سهام خود را به سه میلیارد دلار در سه فصل آینده و ۲.۵ میلیارد دلار پس از آن کاهش داد و “توتال انرژی” برنامه بازخرید سهام برای سه ماهه سوم را رقم دو میلیارد دلار نگه داشت. همانطور که انتظار می رفت، شل سود سهام خود را به میزان ۱۵ درصد نسبت به سه ماه گذشته افزایش داد.

وائل ساوان، مدیرعامل شل اظهار کرد که این شرکت به رغم قیمت پایین‌تر کالاها، عملکرد عملیاتی قوی نشان داد. پاتریک پویانه، مدیرعامل “توتال انرژی” هم اظهار کرد که سه ماهه اخیر، فضای نفت و گاز ضعیفی داشت.

آمار مالی شرکت اکوئینور نروژ که روز چهارشنبه منتشر شد نشان داد که سود سه ماهه دوم این شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

قیمت نفت برنت که شاخص قیمت بازار جهانی است، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ به طور متوسط ۸۰ دلار در هر بشکه، در مقایسه با ۱۱۰ دلار در مدت مشابه سال ۲۰۲۲ بود. قیمت گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) که محصول مهم شل و “توتال انرژی” است، از حدود ۳۳ دلار، به ۱۱.۷۵ دلار به ازای هر میلیون واحد حرارتی بریتیش (mmBtu) کاهش یافت.

شرکت”توتال انرژی” انتظار دارد که میانگین قیمت ال‌ان‌جی در سه ماهه سوم، بین ۹ تا ۱۰ دلار باقی خواهد ماند اما پیش‌بینی می‌کند که به دلیل تقاضای آسیایی و اروپایی، در زمستان به ۱۵ دلار به ازای هر واحد mmBtu افزایش پیدا می کند.

بر اساس گزارش رویترز، بهای معاملات گاز هلند برای تحویل در ماه آتی که قیمت پایه بازار اروپایی است، آخرین بار ۳۰.۷۰ یورو در هر مگاوات ساعت بود که در مقایسه با بیش از ۱۰۰ یورو در سال گذشته و رکورد قیمت بیش از ۳۰۰ یورو در  اوت و ۷۰ یورو در ابتدای سال میلادی جاری، کاهش چشمگیری نشان می دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا