برق

شناسه قبض برق را چطور پیدا کنیم؟

برای استفاده از خدمات غیر حضوری شرکت توزیع برق مشترکان باید اطلاعات قبض خود شامل شناسه پرداخت و شناسه‌قبص خود را داشته باشید. روش‌های متعددی برای دریافت شناسه قبض وجود دارد، بهترین آن دریافت قبض برق از طریق شماره کنتور است. پرداخت قبض با شماره کنتور اگرچه مستقیماً امکان پذیر نیست، اما راه‌حل‌های بسیاری برای آن وجود دارد.

به‌ گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایسنا؛ برای اینکه بتوانید شناسه‌قبض را از طریق شماره کنتور پیدا کنید ابتدا لازم است شماره کنتور را از روی اطلاعات نوشته شده روی بدنه کنتور خانه خود پیدا کنید. پس از یادداشت کردن آن می‌توانید ابرای دسترسی به شناسه قبض برق اقدام کنید.

به کنتور انشعابات برق مورد نظر مراجعه کنید. با کمی دقت روی اطلاعات کنتور، متوجه یک رشته عدد که معمولا در قسمت پایینی بارکد کنتور است، می‌شوید. به این نکته توجه کنید که در کنتورهای قدیمی بارکد وجود ندارد. لذا این رشته عدد که معمولا هشت رقم یا بیشتر از آن است، می‌تواند به صورت عمودی یا افقی در هر کجای کنتور نوشته شده باشد.

پس از مراجعه به سایت اصلی شرکت توزیع نیروی برق استان تهران (یا استان محل سکونت خود)   می‌توانید قبض برق را از طریق شماره کنتور دریافت کنید. پس از مراجعه به سایت با انتخاب بخش خدمات صورت حساب قبض می‌توانید با وارد کردن شماره بدنه کنتور علاوه بر شناسه قبض انشعابات برق مورد نظر به تمام اطلاعات قبض دسترسی پیدا کنید.

دریافت شناسه‌قبض برق با اپلیکیشن برق من

برق من، نام اپلیکیشن رسمی شرکت توزیع نیرو برق است که با مراجعه به سایت رسمی شرکت برق می‌توانید آن را دریافت و روی تلفن همراه خود نصب کنید. این اپلیکیشن در حال حاضر دارای نسخه اندرویدی است و در دستگاه‌های IOS می‌توان از نسخه تحت وب برق من استفاده کرد. پس از اجرا اپلیکیشن و ایجاد حساب کاربری، نماد قبض را لمس کنید. سپس با کلیک روی دکمه ایجاد شناسه قبض جدید می‌توانید با وارد کردن شماره بدنه کنتور و انتخاب استان و شهر مورد نظر علاوه بر دریافت شناسه قبض، صورتحساب بدهی خود را نیز دریافت کنید.

دریافت شناسه قبض برق با تلفن گویا

اگر به هر دلیلی نتوانستید از اپلیکیشن برق من برای دریافت شناسه قبض برق اقدام کنید، استفاده از تلفن گویا فوریت‌های برق یکی دیگر از راه‌های دریافت قبض برق از طریق شماره کنتور است. پس از آنکه با تلفن گویا فوریت‌های برق شهر خود تماس گرفتید، با راهنمایی‌های گوینده به بخش خدمات مشترکین متصل شوید. در این بخش می‌توانید با رعایت قوانینی که اپراتور به شما می‌گوید، شماره بدنه کنتور را شماره گیری کنید. پس از آن، شناسه قبض انشعابات برق مورد نظر برای شما بازخوانی می‌شود.

دریافت شناسه قبض برق با مراجعه حضوری

اگر به هر دلیلی نتوانستیدبا روش‌هایی که گفته شد، با استفاده از شماره کنتور، شناسه را پیدا کنید، تنها کافی است از اطلاعات روی بدنه کنتور عکس بگیرید. سپس پس از مراجعه به شرکت توزیع برق محله، کارشناسان مربوطه پس از بررسی عکس اطلاعات قبض را در اختیارتان قرار می‌دهند.

پرداخت قبض برق با شناسه قبض

از آنجایی که شرکت توزیع نیروی برق، برای پرداخت بدهی تنها شناسه قبض برق را به رسمیت می‌شناسد، پیش‌تر گزینه‌های دریافت شناسه قبض با شماره بدنه کنتور بررسی شد. همچنین برای اینکه بتوانید قبض برق را دوره‌ای دریافت کنید بهتر است شماره همراه خود را از طریق ارسال شناسه قبض در سامانه پیامکی دریافت قبض سبز ثبت کنید.

مستأجرها برای حذف پیامک قبض برق چه کنند؟

اگر مستأجر هستید و قصد نقل مکان دارید، برای حذف پیامک قبض برق محل سکونت قبلی و دریافت پیامک قبض برق محل سکونت جدید،   [#شناسه قبض محل سکونت قبلی*۲] را به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ ارسال کنید تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه برای شما متوقف شود. جهت دریافت پیامک قبض برق محل سکونت جدید، مجدداً [#شناسه قبض محل سکونت فعلی*۱] را به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ بفرستید.

چگونه قبض برق را پرداخت کنیم؟

برای پرداخت قبض برق با شماره کنتور می‌توان با استفاده از اپلیکیشن اندرویدی برق من،   تلفن گویا ۱۵۲۱، دستگاه‌های خودپرداز و کارتخوان‌های فروشگاهی و مراجعه به سایت رسمی شرکت برق اقدام کرد.

در صورت پرداخت اشتباهی قبض برق چه باید کرد؟

در صورتی که به هر دلیلی قبض برق خود را اشتباهی پرداخت کرده باشید، باید به اداره برق منطقه مربوطه مراجعه کرده و پیگیری‌های لازم را انجام دهید. لازم به ذکر است که ایقبض از پرداخت تکراری قبض برق جلوگیری می‌کند؛ مگر اینکه قبض از درگاه دیگری و به فاصله کمی پرداخت شده باشد که در این صورت با پرداخت مجدد آن در ایقبض بستانکار خواهید شد و این مبلغ از قبض برق شما در دوره بعد کسر خواهد شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا