بهینه ساز مصرفکسب و کارگاز

غفاریان خبر داد: جای گیری 60 درصد مشترکان خانگی در پله های اول تا سوم

مدیر عامل شرکت گاز استان البرز گفت: ۶۰ درصد واحدهای خانگی با رعایت الگوی مصرف مناسب، در پله‌های اول تا سوم جای گرفته‌اند.

به گزارش دیده بان انرژي و به نقل از روابط عمومی شرکت گاز استان البرز؛ سیدرضا غفاریان مدیر عامل این شرکت اظهار کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته و پلکان تعریف‌شده برای مشترکین گاز، ۶۰ درصد واحدهای خانگی با رعایت الگوی مصرف مناسب، در پله‌های اول تا سوم جای گرفته‌اند و برای این دسته از مشترکین که مجموعاً، ۲۷ درصد مصرف را به خود اختصاص داده‌اند، افزایشی منظور نشده و قبض‌های صادره برای این واحدها زیر ۳۰ هزارتومان در ماه است.

وی ادامه داد :جدول تعرفه‌های جدید گازبها بخش خانگی اجرایی براساس بند “ک” تبصره ۱۵ و بند “م” تبصره ۱ قانون بودجه ۱۴۰۱، مصوب مجلس شورای اسلامی و پس از ابلاغ آئین‌نامه و مصوبه هیأت وزیران اصلاح شد، بر این اساس، صدور قبض‌های جدید گاز برای مشترکان پرمصرف و بسیار پرمصرف بخش خانگی، افزایش یافته است.

مدیر عامل شرکت گاز استان البرز درباره بازه زمانی مدنظر برای اعمال تعرفه‌های جدید در قبوض مشترکین گفت: مبنای زمانی اعمال تعرفه‌های جدید در قبوض گاز مشترکین، از تاریخ ۱۶ آذر امسال در نظر گرفته شده که طبق جدول تعرفه‌های جدید، مشترکین شرکت گاز از نظر مصرف در ۱۲ پله و در پنج اقلیم آب و هوایی دسته بندی شده‌اند.

قبض گاز مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت کرده‌اند، افزایش نداشته است

غفاریان درباره میزان مصرف پله‌های مختلف و اعمال تعرفه‌های جدید، بیان کرد: طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، 60 درصد واحدهای خانگی در پله‌های اول تا سوم جای گرفته‌اند که بنا بر اطلاع‌رسانی قبلی، افزایش تعرفه برای سه پله نخست اعمال نشده، بنابراین برای این دسته از مشترکین که متناسب با الگوی متعارف مصرف داشته‌اند و مجموعاً ۲۷ درصد مصرف را به خود اختصاص داده‌اند، قبوض زیر ۳۰ هزار تومان در ماه به ازای هر واحد صادر شده است.

قبض گاز 29 درصد مشترکین بین 35 تا 102 هزارتومان

وی افزود: بر اساس میزان مصرف ثبت شده، 38.4 درصد از واحدهای خانگی در پله ۴ تا۱۰ مصرف‌کنندگان گاز جای گرفته‌اند  میزان مصرف در این بخش به این شرح است که سه پله 4 و 5 و 6 که 28.9 درصد از مشترکین را در خود جای داده‌اند که این جمع از مشترکین مجموعاً، 42 درصد از مصرف گاز خانگی را به خود اختصاص داده‌اند، قبض گاز این سه پله نیز بین 35 تا 102 هزارتومان ثبت شده است، بر این اساس، باید گفت که بیش از 80 درصد صورتحساب‌های صادره زیر 100 هزار تومان در ماه به ازای هر واحد بوده است.

10 درصد مشترکین قبض 142 تا 472 هزارتومانی گرفته‌اند

مدیر عامل شرکت گاز استان البرز در رابطه با قبض گاز 4 پله 7 تا 10 گفت: 25 درصد گاز بخش خانگی از سوی مشترکین این 4 پله مصرف شده که این واحد ها حدود 10 درصد از واحدهای خانگی مصرف کننده گاز هستند. قبض گاز این دسته از مشترکین نیز بین 142 تا 472 هزارتومان در ماه به ازای هر واحد ثبت شده است.

درصد گاز خانگی در تصرف 1.6 درصد خیلی پرمصرف‌ها

غفاریان در ادامه توضیحات خود، در رابطه با پلکان ۱۱ و ۱۲ گفت: 1.6 درصد واحدهای خانگی در این ۲ پله جای گرفته‌اند که این دسته به دلیل مصرف بسیار بد و نامتعارفشان، مشترکین بسیار پرمصرف شناخته می‌شوند و ۶ درصد از میزان گاز تخصیصی به بخش خانگی را نیز به خود اختصاص داده‌اند که بیشترین افزایش گازبها مربوط به این بخش است. در این بین 6 دهم درصد در پله 11 و یک درصد در پله 12 قرار گرفته‌اند.

تأثیر صرفه‌جویی حداقلی در کاهش چشمگیر قبوض

وی اظهار کرد: به مشترکین بسیار پرمصرف توصیه می شود با بهینه سازی و صرفه جویی، مصارف خود را مدیریت کنند تا با قرار گرفتن مصرف شان در پله های پایین تر، گازبهای آنها در پله های با تعرفه پایین تر محاسبه می‌شود. به عنوان مثال برای یک واحد مشترک خانگی در تهران با مصرف 925 متر مکعب در ماه (پله 11) ،  گازبهای این مشترک 936 هزار تومان می‌شود که فقط با صرفه جویی و کاهش مصرف به میزان 75 مترمکعب، در پله 10 قرار گرفته و گازبهای مشترک 467 هزار تومان خواهد شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا