نفت

قیمت نفت کاهش یافت

قیمت نفت در معاملات روز جمعه که سرمایه گذاران، پیش بینی های خوش بینانه اوپک از تقاضا را در برابر آمار اقتصادی مختلف چین، سبک و سنگین کردند، اندکی کاهش پیدا کرد.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایسنا ، بهای معاملات نفت برنت با ۱۵ سنت کاهش، به ۸۶ دلار و ۲۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۳ سنت کاهش، به ۸۲ دلار و ۶۹ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص در یک مسیر صعودی مستمر از ژوئن بوده اند. بهای وست تگزاس اینترمدیت روز پنج شنبه، به بالاترین حد خود در سال میلادی جاری رسید و نفت برنت به بالاترین قیمت خود از ژانویه، صعود کرد. با این حال، شاخص نفت آمریکا با ۱.۹ درصد کاهش و نفت برنت با ۱.۵ درصد کاهش، بسته شدند.

تینا تِنگ، تحلیلگر بازار در شرکت “سی ام سی مارکتس”، چنین اظهار کرد: بازارهای نفت به دلیل صعود چند هفته‌ای، ممکن است وضعیت بیش خرید پیدا کرده باشند. با این حال، کاهش تولید اوپک پلاس و بهبود چشم‌انداز تقاضا، همچنان عوامل مثبتی باقی مانده اند.

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود که روز پنج شنبه منتشر شد، اعلام کرد که انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۴، به میزان ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز در مقایسه با رشد ۲.۴۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۳، افزایش پیدا کند. هر دو پیش بینی نسبت به ماه قبل، بدون تغییر بوده است.

این گروه در گزارش خود اعلام کرد انتظار می رود رشد اقتصادی قوی در سال ۲۰۲۴، در بحبوحه احیای مستمر چین، مصرف نفت را افزایش دهد.

عاملی که روز پنج شنبه جو مثبت بازار را تقویت کرد، انتشار آمار قیمت های مصرف کننده آمریکا در ژوییه بود که باعث شد این گمانه زنی تقویت شود که فدرال رزرو، به پایان سیکل تحکیم سیاست پولی خود نزدیک شده است،

با این حال، تحلیلگر “سی ام سی مارکتس” خاطرنشان کرد که داده‌های ضعیف اقتصادی چین و عقب‌نشینی در وال استریت بر ریسک پذیری، تاثیر گذشته و قوی شدن ارزش دلار هم قیمت‌ کالاها را تحت فشار کاهشی قرار می دهد.

هر چند داده‌های گمرکی نشان داد که واردات نفت به چین در ژوییه، نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرده است، مجموع صادرات چین، ۱۴.۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است و میزان واردات نسبت به ژوئن، کاهش داشت و به پایین ترین میزان از ژانویه رسید.

همچنین، داده‌هایی که هفته جاری منتشر شد، نشان داد که قیمت‌های مصرف‌کننده چین دچار تورم منفی شده و قیمت‌های درب کارخانه‌ها در ژوییه کاهش یافته و نگرانی‌ها در مورد تقاضا برای سوخت در دومین اقتصاد بزرگ جهان را تشدید کرد.

در بخش عرضه، قیمت‌ها با تمدید کاهش تولید عربستان سعودی و روسیه و همچنین نگرانی های نسبت به احتمال مختل شدن حمل نفت روسیه در منطقه دریای صورت در صورت منازعه احتمالی میان روسیه و اوکراین، حمایت شدند.

بر اساس گزارش رویترز، بادن مور، مدیر بازارهای کالا و استراتژی کربن در بانک ملی استرالیا گفت: بازارهای نفت خام احتمالا کمبود عرضه تا پایان نیمه دوم سال میلادی جاری را نشان خواهند داد اما این کمبود، کمتر از حدود دو میلیون بشکه در روز کمبود پیش بینی شده از سوی اوپک در سه ماهه سوم خواهد بود. وی افزود: اگرچه پیش‌بینی ما از کمبود عرضه پایین‌تر است، اما انتظار داریم که قیمت‌ها تا پایان نیمه دوم سال، به بیش از ۹۰ دلار آمریکا در هر بشکه برسند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا