گاز

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران خبر داد: پیش‌بینی افزایش مصرف گاز خانگی به روزانه ۶۵۰ میلیون مترمکعب در دی‌ماه

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران از پیش‌بینی برای افزایش مصرف گاز کشور در بخش خانگی به روزانه ۶۵۰ میلیون مترمکعب در دی‌ماه امسال خبر داد.

به گزارش دیده بان انرژي و به نقل از ایرنا؛ محمدرضا جولایی در جریان بازدید وزیر نفت از مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران ضمن ارائه گزارشی از وضع تولید و مصرف گاز کشور در بخش‌های مختلف گفت: هم اکنون به طور میانگین روزانه حدود ۵۹۰ تا ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی – تجاری مصرف می‌شود که باتوجه‌به پیش‌بینی‌ هواشناسی مبنی بر کاهش دمای هوا در دی‌ماه در مقایسه با پارسال، این رقم به روزانه ۶۵۰ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد.

وی بیان کرد: مقدار مصرف فعلی گاز، در مقایسه با مدت مشابه پارسال با همین دما، روزانه ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش‌یافته است.

میزان تحویل گاز به بخش نیروگاهی بیش از تعهدات است

مدیر مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه از ابتدای آذرماه، به طور میانگین روزانه ۱۵۹ میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل شده است که در مقایسه با تعهدات ما برای تحویل روزانه ۱۱۸ میلیون مترمکعب، رقم قابل‌توجهی است، ادامه داد: در بخش نیروگاهی امسال افزایش مصرفی حدود ۷ درصد داشته‌ایم که این مقدار در نیروگاه‌های حوزه غیر توانیر به‌مراتب بیشتر است.

پایداری شبکه گاز کشور

جولایی با بیان اینکه مصرف گاز در همه بخش‌های خانگی، صنایع و نیروگاهی افزایش‌یافته است، افزود: بااین‌وجود، وضع شبکه گازرسانی کاملاً مناسب بوده و فشار گاز در همه نقاط پایدار است.

وی خاطرنشان کرد: حداکثر توان خود را برای تحویل گاز بیشتر به نیروگاه‌ها در روزهای گذشته به کار گرفته‌ایم تا سوخت مایع کمتری مصرف کنند.

افزایش ۱۰ درصدی مصرف گاز صنایع

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران از افزایش ۱۰ درصدی مصرف گاز در صنایع خبر داد و گفت: امیدواریم با رعایت شیوه‌های اصلاح الگوی مصرف، شاهد مصرف بهینه گاز در همه بخش‌ها باشیم.

جولایی در گزارشی از وضع تولید گاز کشور خاطرنشان کرد: باتوجه‌به آمادگی که در بخش بالادستی و پالایشگاه‌ها ایجاد شده است، هم اکنون روزانه ۹۷۷ میلیون مترمکعب گاز غنی برداشت می‌شود و ۸۴۳ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری کشور تحویل می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه رقم تزریق گاز در مقایسه با پارسال روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب افزایش‌یافته است، افزود: در پارس جنوبی روزانه ۷۰۵ میلیون مترمکعب گاز برداشت می‌شود که یک رکورد محسوب می‌شود.

آرایش زمستانی شبکه انتقال گاز

مدیر مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر آمادگی کامل شرکت ملی گاز ایران برای تأمین سوخت زمستانی ادامه داد: در شبکه انتقال گاز آرایش زمستانی گرفته‌ایم و همه خطوط، گاز را با حداکثر توان منتقل می‌کنند، تعمیرات و باز فنی‌های خطوط و پالایشگاه‌ها انجام شده است و همه واحدها آمادگی کامل دارند.

جولایی با بیان اینکه هیچ مشکلی در زمینه تولید و انتقال گاز نداریم، افزود: از هرکدام از پالایشگاه‌های فجر جم و پارسیان روزانه ۶۵ میلیون مترمکعب گاز برداشت می‌شود.

وی با تأکید بر برداشت حداکثری از مخازن ذخیره‌سازی گاز گفت: مقدار برداشت روزانه گاز از پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد روزانه ۴۵ میلیون مترمکعب است.

لینک کوتاه: https://didebanenergy.ir/?p=1799

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا