کسب و کارنفت

نفت در دو راهی افزایش و کاهش قیمت

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار آسیا تحت تاثیر امیدواری به احیای اقتصادی قوی در چین و بهبود تقاضای این کشور برای سوخت که دورنمای افزایش بیشتر نرخ بهره در آمریکا را تحت الشعاع قرار داد، نسبتا ثبات بود.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایسنا؛ بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در آوریل که روز سه شنبه منقضی می‌شود، با ۱۴ سنت افزایش، به ۸۲ دلار و ۵۹ سنت در هر بشکه رسید. قرارداد مه نفت برنت با ۱۷ سنت افزایش، به ۸۲ دلار و ۲۱ سنت رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۱ سنت افزایش، به ۷۵ دلار و ۸۹ سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت و شاخص نفت آمریکا به ترتیب در مسیر حدود ۲.۲ درصد و ۳.۸ درصد کاهش ماهانه هستند و وست تگزاس اینترمدیت احتمالا چهارمین کاهش ماهانه متوالی را رقم خواهد زد.

انتظارات برای بهبود تقاضا برای سوخت در چین، از رشد قیمت نفت پشتیبانی کرده است. بازار منتظر آمار اقتصادی مهمی در دو روز آینده است. اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز، پیش بینی کرده‌اند فعالیت کارخانه‌ای در دومین اقتصاد بزرگ جهان در فوریه رشد کرده است.

به گفته تحلیلگران بانک جی پی مورگان، احیای اقتصادی چین، پیشران رشد تقاضا برای کالاها خواهد بود و نفت بیشترین سود را از این وضعیت خواهد برد. تحلیلگران این بانک همچنان میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۳ را ۹۰ دلار  پیش بینی می کنند.

با این حال، تهدید افزایش بیشتر نرخ بهره در آمریکا در پی انتشار آمار اقتصادی قوی، روند رشد قیمت‌نفت را محدود کرده است. فیلیپ جفرسون، از مقامات ارشد فدرال رزرو آمریکا گفت: تورم بخش خدمات، همچنان بالا مانده است.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: تورم بالاتر از حد انتظار، نگرانی‌ها نسبت به افزایش بیشتر نرخ بهره آمریکا را برانگیخته و همین حالا هم تقاضا برای سوخت در این کشور را ضعیف کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، بازار منتظر جدیدترین آمار هفتگی ذخایر نفت و فرآورده‌های نفتی آمریکاست که روز سه شنبه از سوی موسسه امریکن پترولیوم و روز چهارشنبه توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می‌شود.

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند ذخایرنفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۴ فوریه، به میزان ۴۰۰ هزار بشکه رشد کرده است. ذخایر بنزین در همین مدت، حدود ۷۰۰ هزار بشکه و ذخایر سوخت‌های دیگر شامل دیزل و نفت کوره، حدود ۵۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرده است.

بلومبرگ روز دوشنبه به نقل از راسل هاردی، مدیرعامل گروه ویتول نوشت: قیمت‌نفت ممکن است اواخر امسال با صعود مصرف و محدود شدن عرضه در بازارها، سه رقمی شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا