آببرق

وزیر نیرو: دولت سیزدهم از نگرانی مردم درباره آب و برق کاست

وزیر نیرو بر اهتمام ویژه صنعت آب و برق برای ریل‌گذاری در راستای توسعه اقتصاد کشور و ایجاد رفاه برای اقشار مختلف مردم تاکید کرد و گفت:تلاش شد با شروع فعالیت دولت سیزدهم از نگرانی مردم درباره تامین آب و برق کاسته شود.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایرنا؛ علی‌اکبر محرابیان درباره مهمترین دستاوردهای وزارت نیرو در سالی که گذشت، اظهار داشت: وزارت نیرو در تامین برق و آب، ایجاد زیرساخت‌های تولید و پیشرفت صنعت و کشاورزی کشور نقش بسیار مهم و زیربنایی دارد. به عبارت دیگر این وزارت خانه در راستای توسعه اقتصاد و ایجاد رفاه برای اقشار مختلف مردم ریل‌گذاری می‌کند.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو در طول دوره های گوناگون، خدمات ارزنده‌ای را به هموطنان در سراسر کشور ارائه کرده، افزود: در آغاز دولت سیزدهم در حوزه تامین آب و برق برای جامعه نگرانی‌های جدی وجود داشت؛ به طوری‌که در بخش برق با ناترازی‌های جدی روبرو بودیم و فاصله عددی بین تولید و تقاضا بسیار زیاد بود. همچنین در زمینه آب به دلیل کمبود بارندگی‌ها و بروز خشکسالی‌ها و همچنین تکمیل نشدن بسیاری از طرح های زیربنایی کشور، نارضایتی‌هایی در این حوزه ایجاد شده بود.

وزیر نیرو ادامه داد: تابستان سال ۱۴۰۰ بیشتر نارضایتی‌ها از دولت در زمینه آب و برق بود که از این منظر چالش‌هایی ایجاد شده بود و شروع کار را در ابتدای امر دشوار می‌کرد.
محرابیان با اشاره به پیش‌بینی برنامه‌ها و انجام اقدام ها در جهت کاستن از نگرانی‌های جامعه در حوزه آب و برق، خاطرنشان کرد: بر این اساس همه تلاش خود را به کار بستیم طی این مدت با پیشبرد اقدام های لازم، نگرانی‌ هموطنان درباره تامین آب و برق را کاهش دهیم.

دولت سیزدهم از نگرانی مردم در باره آب و برق کاست

میزان مصرف آب و برق کنترل شد
محرابیان درباره سرانجام غیریارانه‌ای شدن بهای مصرف آب و برق بدمصرفان، به تصویب قانون حذف یارانه مشترکان پرمصرف اشاره کرد و گفت: با تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی طی یک‌سال‌ونیم گذشته میزان مصرف آب و برق مشترکان کاهش یافت. البته این یارانه همچنان باقی‌است اما در کنار آن تلاش شد با افزایش نرخ مصرف برای مشترکان بدمصرف در این مسیر حرکت کنیم.

وی یادآور شد: در بخش خانگی با به کارگیری پاداش‌هایی، میزان مصرف آب و برق کنترل شد و به دنبال آن افزایش نرخی را در این عرصه شاهد نبودیم. تلاش شد مصارف در سطح الگو و حتی کمتر از الگوی مصرف هدایت شود.
محرابیان با اشاره به همکاری بسیار خوب و قابل توجه مشترکان خانگی، اظهار کرد: بر این اساس خوشبختانه شاهد کاهش مصرف جدی آب و برق در بخش خانگی بودیم.

مدیریت مصرفِ مشترکان بَدمصرف
وزیر نیرو درباره مدیریت مصرفِ مشترکان بَدمصرف گفت: وزارت نیرو برای رفع ناترازی برق دو اقدام اصولی را در پیش رو قرار داده است. گام نخست گسترش ظرفیت‌ها به منظور کاهش فاصله بین تقاضا و مصرف است و گام بعدی مدیریت مصرف با تاکید بر کاهش میزان مصرف مشترکان پُرمصرف در بخش خانگی، تولید و صنعت را شامل می‌شود.

وی تاکید کرد: امروز کشوری قدرتمند است که بتواند از منابع آب خوب برخوردار باشد و در عین حال با توزیع مناسب آن بهترین مدیریت مصرف را برای آب در نظر گرفته و اجرایی کند.

وزیر نیرو در این زمینه توضیح داد: بخش قابل توجهی از این سرزمین به لحاظ جغرافیایی در مناطق خشک و نیمه خشک واقع شده است و میزان بارش کشور در مقایسه با متوسط جهانی بسیار پایین است. بر همین اساس به منظور فراهم‌سازی بهترین نوع مصرف از منابع آب و برق لازم است طرح های فراوانی را در سطح کشور آغاز و به بهره‌برداری برسانیم. البته برخی از این طرح ها آغاز شده و نیمه تمام است، از جمله می توان به احداث سدها، کانال و شبکه‌های آب و برق، ایجاد خطوط انتقال، راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌ها و غیره اشاره کرد.

دولت سیزدهم از نگرانی مردم در باره آب و برق کاست

محرابیان در واکنش به تصور اشتباه پیش‌آمده مبنی بر افزایش منابع آبی کشور به دنبال بارش برف و باران در زمستان سال‌گذشته، گفت: میزان بارش‌ها در سال زراعی جاری که از ابتدای مهرماه تا امروز را شامل می‌شود، تقریبا در شرایط معمولی قرار دارد اما این بارش‌ها در همه نقاط کشور به صورت یکسان نیست، به طوری‌که برخی از نقاط بارش‌های بیش‌تر از حد معمول را تجربه کردند و برخی دیگر بارش‌های بسیار کمتر از معمول داشت. عمده مناطق جنوبی کشور غیر از سیستان و بلوچستان و هرمزگان بارش‌ها بیش از حد معمولی بوده است.

آبگیری سدهای کهیر و شهری کور به زودی در سیستان و بلوچستان
وی از آبگیری سد کهیر و سد شهری کور در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در استان سیستان و بلوچستان طرح‌های آبرسانی نیمه‌تمامی وجود دارد که انتظار می‌رود طرح‌های نیمه تمام، عملیاتی و به مرحله بهره‌برداری برسد. بر این اساس به زودی مراسم رسمی آبگیری سد کهیر به عنوان سدی بزرگ و مهم در مدیریت منابع آب واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود و در همین راستا سد شهری کور نیز آبگیری می‌شود.

بارش کمتر از حد معمول در برخی از استان‌های شمالی
وزیر نیرو اظهار کرد: امسال این نگرانی وجود دارد که در برخی از استان‌های شمالی کشور نظیر گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی و اردبیل میزان بارش‌ها از حد معمول بسیار کمتر باشد.

وی یادآور شد: اگر زمانی که برف و باران می‌بارد، در مسیر رواناب‌ها، سد وجود داشته باشد این سدها آبگیری می‌شوند اما بخش قابل توجهی از آب تبخیر می‌شود که جزئی از چرخه طبیعت است و در ادامه بخش دیگری از آب وارد سفره‌های زیرزمینی شده که این بخش دوباره به چرخه مصرف اعم از کشاورزی و شرب باز می‌گردد.

محرابیان تصریح کرد: در برخی از نقاط، مسیر انتهایی رودخانه‌ها به دریاچه‌ها و دریاها ختم می‌شود که تمام تلاش‌های صورت گرفته از گذشته تا امروز این بوده که با اجرای طرح ها و سازه‌هایی در مسیر این آبراهه‌ها حداکثر استفاده و بهره از آب برده شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا