بهینه ساز مصرفنفت

کسب درآمد ۵۴ هزار میلیارد تومانی با کاهش ۵ درصدی مصرف بنزین

آمارها نشان می دهد اگر فقط پنج درصد از مصرف بنزین در کشور کاسته شود، ۵۴ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان به درآمدهای ارزی کشور اضافه خواهد شد.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایرنا؛ مهمترین و راهبردی ترین فرآورده‌های نفتی، بنزین و نفتگاز است. اکنون روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین و ۱۱۰ میلیون لیتر نفتگاز در کشور تولید می شود که مطابق با استانداردهای روز جهان از طریق جایگاه های سوخت به دست مصرف کنندگان می رسد.

همچنین روزانه در مجموع ۲۵۰ میلیون لیتر انواع فرآورده های نفتی مانند بنزین، گازوئیل، سوخت کم سولفور کشتی ها، سوخت هواپیماها و صنایع در پالایشگاه های ایران تولید و در سراسر ایران توزیع و به راحتی استفاده می شود.

اگر میزان مصرف گاز طبیعی را با دیگر سوخت ها معادل سازی کنیم در مجموع روزانه بیش از یک میلیارد لیتر سوخت در کشور تولید و به مبادی مصرف عرضه می‌شود و بخش زیادی از فرآروده های نفتی در ایران بر اساس بالاترین استاندارد روز جهان در ۱۰ پالایشگاه ایران تولید می‌شود.

با این حال و با وجود فواید استفاده فراوان از سوخت مانند استمرار تولید برق و انرژی در کشور، آلایندگی حاصل از سوخت فسیلی جزو لاینفک در نفت خام و فرآورده های نفتی به حساب می آید و بخشی از بودجه عومی کشور موجب هزینه های اجتماعی حاصل از آلودگی انسانی، محیطی و نگهداری از تاسیسات نفتی برای جبران آن می شود.

اگر صرفه جویی در استفاده از فرآورده های نفتی مانند بنزین و نفتگاز در کشور نهادینه و رعایت شود، هم از حجم مستمر آلودگی ها کم می شود و هم بخش زیادی از درآمدهای ارزی برای توسعه زیرساخت های اقتصادی کشور تامین خواهد شد.

به طور مثال اگر مصرف بنزین روزانه با پنج میلیون لیتر صرفه جویی از ۱۰۵ به ۱۰۰ میلیون لیتر کاهش پیدا کند، برای یک‌هزار و ۸۲۵ میلیون لیتر بنزین امکان صادرات فراهم می شود. با در نظر گرفتن قیمت ۳۰ هزار تومانی بنزین در بازارهای جهانی، درآمد ایران از این محل ۵۴ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان خواهد بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا