آببرق

۶۷ درصد انرژی قزوین در بخش صنعت و کشاورزی مصرف می شود

نشست خبری مدیران عامل صنعت آب و برق استان قزوین با اصحاب رسانه در سالن اجتماعات شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین برگزار شد.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ریال نیوز؛ مسعود خواجه وند در این نشست اظهارداشت: شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین با داشتن شش مدیریت در شهرستان‌ها و ۹ امور اجرایی با ۶۴۵ هزار مشترک در راستای خدمت رسانی به مردم تلاش می کند.

وی بیان کرد: طول شبکه برق استان ۱۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر با ۱۳ هزار و ۱۰۰ پست هوایی و زمینی با ظرفیت ۲۱۰۰ مگاولت آمپر است.خواجه وند بیان کرد: ۸۴۷ روستای بالای ۱۰ خانوار استان قزوین به طور کامل از تسهیلات برق برخوردارند و ۱۸۳ هزار پایه روشنایی در روستاها نصب شده و معابر روشن شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین یادآورشد: در شاخص های انرژی و توزیع برق در کشور سرآمد هستیم و تلفات انرژی در این استان به ۷.۲ درصد رسیده و تک رقمی شده که بیانگر تلاش های خوب انجام شده است.

این مسئول گفت: در حال حاضر حدود ۴۷ درصد برق مصرفی در استان در بخش صنعت و ۲۱ درصد در کشاورزی و در مجموع ۶۷ درصد در تولید مصرف می شود که بیانگر صنعتی بودن این منطقه و مصرف اصولی انرژی است.

خواجه وند بیان کرد: در سال گذشته با اقدامات انجام شده در بهسازی و توسعه شبکه ها توانستیم ۸۷۰ کیلومتر از شبکه را بهسازی کنیم که ۱۰ برابر اقدامات سالهای گذشته بود.

▫️۱۰۰۰ کیلومتر بهسازی شبکه برق در سال جاری

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان قزوین یادآورشد: با توجه به افزایش سرقت از شبکه برق در شهر قزوین ۴۷ کیلومتر شبکه زمینی روشنایی به شبکه هوایی کابل خودنگهدار تبدیل شد تا امکان سرقت نداشته باشد و پایداری نسبی در روشنایی معابر هم محقق شود.

این مدیر گفت: در سال گذشته بیش از ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تجهیزات روشنایی خریداری شد و ۱۸۳ هزار پایه برای روشنایی روستاها تامین شد.

وی یادآورشد: امسال نیز بهسازی ۱۰۰۰ کیلومتر از شبکه توزیع برق را در دستور کار داریم و در کنار آن هوشمندسازی و اتوماسیون توزیع را عملیاتی کردیم و ۱۱ هزار مشترک پر مصرف در بخش صنعتی، کشاورزی، اداری و خانگی به کنتور هوشمند مجهز شدند.

خواجه وند گفت: به ادارات پر مصرف هم اخظار داده شده و برق ۱۰ دستگاه اجرایی را قطع کردیم و به ۱۵ دستگاه هم اخطار داده شده تا مصرف را کاهش دهند تا دچار مشکل قطع برق نشوند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین تصریح کرد: اجرای برنامه های جهادی در مناطق کمتر توسعه یافته و کم برخوردار از دیگر کارهایی است که موجب رضایت مندی مردم می شود و ۱۰ اقدام جهادی نیز امسال در دستور کار قرار دارد.

▫️۱۲ هزار مگاوات ناترازی تولید و مصرف داریم
خواجه وند اظهارداشت: علیرغم اقدامات موثری که صورت گرفته همچنان ۱۲ هزار مگاو.ات ناترازی انرژی در تولید و مصرف داریم که ۴۳ درصد آن بار سرمایشی است.

وی گفت: پیک بار در حال حاضر ۷۰ هزار مگاوات است و ۱۴۰ برنامه برای امسال تعریف شده و ۷ هزار مگاوات نیروگاه در مدار قرار گرفته و امسال هم ۶۵۰۰ مگاوات وارد مدار می شود تا نیازها تامین شود.

▫️اعمال پاداش تا ۲۰ برابر برای کاهش مصرف برق
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین اظهارداشت: برای مدیریت مصرف در کنار فرهنگ سازی و مدیریت مصرف از ابزارهای تشویقی هم استفاده کرده ایم و امسال پاداش ها تا ۲۰ برابر افزایش یافته و تقریبا همه مشترکان می توانند از آن برخوردار شوند.

وی گفت: همه ساله به طور میانگین ۵ تا ۶ درصد افزایش مصرف را شاهد بودیم اما خوشبختانه در سال گذشته با اقدامات انجام شده و همکاری مشترکان نه تنها این رشد را نداشتیم بلکه شاهد کاهش ۴.۵ درصدی مصرف هم بودیم که عملکرد خوبی است.

خواجه وند یادآورشد: در سال گذشته در سطح کشور ۱۳۵۰ میلیارد تومان پاداش به ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک کم مصرف پرداخت شد و امسال ۳۱ میلیون مشترک می توانند تا سقف ۲۰ برابر تعرفه خانگی به ازای هر کیلووات ساعت صرفه جویی مبلغ ۱۰۰ تومان پاداش بگیرند و بسیاری از برق رایگان استفاده کنند.

خواجه وند اضافه کرد: اگر مشترکان در پیک تابستان کمتر از ۳۰۰ کیلووات و در ایام عادی کمتر از ۲۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کنند مشمول دریافت پاداش می شوند که شهروندان می توانند از این فرصت برای کاهش هزینه های خود استفاده کنند.

وی گفت: کاهش ۴/۵ درصدی مصرف برق خانگی معادل سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیاردی در توسعه نیروگاهی است واین اهمیت مدیریت مصرف برق را دوچندان کرده است،وی افزود: در استان قزوین در بخش خانگی مبلغ ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و در بخش صنعتی ۳۹ میلیارد تومان پاداش پرداخت شده است.

۷۸ درصد مشترکان برق الگوی مصرف را رعایت می کنند
خواجه وند اضافه کرد: در حال حاضر ۷۸ درصد مشترکان در استان قزوین الگوی مصرف را رعایت می کنند و با توجه به ۹۲۰ مگاوات ظرفیت پیک تلاش می کنیم با همکاری صنایع و جابجایی روز تعطیل بتوانیم در بخش صنعت هم مشکلی نداشته باشیم.

نیروی برق در محدوده جغرافیایی شرکت توزیع نیروی برق قزوین در سال ١٣١٠ آغاز شد. تاسیس وزارت آب و برق در سال ٤٣ نیروگاه قزوین با داشتن ٥ دستگاه دیزل ژنراتور بقدرت ٢٥٠٠ کیلووات که تحت پوشش برق تهران قرارداشت به شبکه سراسری برق متصل گردید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا