برق

۷ نکته کاربردی که برای پیشگیری از برق‌گرفتگی در هیات‌ها و تکایا باید جدی گرفت

۷ نکته کاربردی که برای پیشگیری از برق گرفتگی در هیات‌ها و تکایا باید جدی گرفت.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان البرز؛ هفت نکته کاربردی که برای پیشگیری از برق گرفتگی در هیات‌ها و تکایا باید جدی گرفت.

۱. استفاده از روش های غیرفنی و غیرقانونی در تأمین برق (انشعابهای غیرمجاز)، موجب بروز خطرات جانی و خسارتهای مالی برای افراد خواهد شد.

۲. مسوولان و خادمان هیات های مذهبی و تکایا در طول سال و همچنین ایام سوگواری، به جای لامپ های کم بازده و پرمصرف از قبیل لامپهای مدادی و رشته‌ای؛ از لامپ های فوق کم مصرف و پربازده «ال ای دی» برای تأمین روشنایی مورد نیاز مجالس عزاداری استفاده کنند.

۳. به منظور ایمنی بیشتر شبکه و جلوگیری از بروز حوادث، به هنگام حمل پرچم و علامت های مخصوص عزاداری، به تأسیسات و شبکه‌های توزیع برق که در خیابانها و معابر وجود دارد توجه شود.

۴. تکایا و هیاتهای مذهبی در هنگام بهره گیری از انشعاب برق، حتماً از ترمینال ها و پریزهای استاندارد استفاده کرده و تابلوهای ورودی برق از دسترس کودکان و محیطهای مرطوب دور نگهداشته شود.

۵.رعایت فاصله مجاز (حداقل ۲.۵متر) از سیم های برق در زمان برپایی خیمه‌های عزاداری الزامی بوده و مسولان هیاتها باید این مهم را مدنظر داشته باشند.

۶.عدم نصب پرچم، پلاکارد و تبلیغات برروی پایه های برق، عدم استفاده از انشعاب غیرمجاز به هر نحو، عدم استفاده از روش‌های غیرفنی و غیرشرعی در تامین برق نیز از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا عدم توجه به آنها خطرات جانی برای افراد به همراه خواهد داشت.

۷.مشترکان در صورت بروز هرگونه مشکل می‌توانند با شماره ۱۲۱ (واحد اتفاقات و عملیات شرکت توزیع نیروی برق استان) تماس بگیرند.

همچنین دیگر موارد ایمنی. شامل:

⭕️سیم‌کشی‌های برق را افراد کاردان با رعایت نکات ایمنی و استاندارد برق کشی انجام دهند.
⭕️از کلیدها و فیوزهای استاندارد و مرغوب در مسیر سیمکشی ها استفاده کنید.
⭕️یک فرد آموزش دیده مسوول تابلو برق و فیوزها و اتصالات باشد تا در هنگام بروز مشکل در برق‌رسانی و یا وقوع اتفاقات خطرساز، بتواند درست وارد عمل شود.
⭕️سیمها و اتصالات برق زیر دست و پای مردم و در دسترس کودکان نباشند.
⭕️از بالا رفتن از تیر برق خودداری کرده و از نزدیک کردن اشیای فلزی و رسانای برق مانند داربست و علم و پرچم به سیم و کابل شبکه و تیرهای برق اجتناب کنید.
⭕️محل عزاداری تهویه مناسب و راه های ورودی و خروجی متناسب با جمعیت داشته باشد.
⭕️وسایل ایمنی و مربوط به بحران مانند کپسول آتش خاموش کن و چراغ اضطراری یا برق اضطراری و کیف نجات یا جعبه کمک های اولیه آماده و در دسترس باشند.
⭕️افراد غیرمسوول و ناآشنا به امور برق و تاسیسات دخالت نکنند.
سیمها و اتصالات برق و تابلو برق نزدیک به چراغ گاز و سماور و در محیط نمناک و مرطوب نباشند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا