بهینه ساز مصرفگازنفت

از سوابق معاون وزیر تا دلایل و رفع چالش‌ های تامین سوخت زمستان ١٤٠١

با وجود اهتمام جدی دولت سیزدهم به مسئله برطرف کردن ناترازی گاز، چالش‌ ناترازی در زمستان در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت و دلیل این معضل نیز علاوه بر عدم توجه دولت‌های قبل به مسئله سرمایه‌گذاری در صنعت گاز، زمان‌بر بودن پروژه‌های نفت و گاز  از آغاز توسعه میادین تا بهره برداری از آن ها است.

به گزارش دیده بان انرژي و به نقل از ایرنا؛ شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین با عنوان «وزیر نفت مدیر رد صلاحیت شده را منصوب کرد/ از نیروهای نخبه و متخصص شرکت ملی گاز استفاده نشد/ سرما و عدم شایسته‌سالاری گریبان مردم را گرفت» اعلام کرد: از رسانه‌ای مانند خبرگزاری خبرآنلاین انتظار می‌رود اخلاق حرفه‌ای را در فعالیت‌های رسانه‌ای خود در اولویت قرار دهد. به‌طور طبیعی نقش رسانه در مدیریت افکار عمومی بر کسی پوشیده نیست و صحت‌سنجی یک خبر (محتوا) پیش از انتشار در آن رسانه، از بدیهی‌ترین معیارها برای اعتباربخشی به آن رسانه نزد افکار عمومی و جامعه حرفه‌ای خبر است.

با این توضیحات، انتظار از خبرگزاری خبرآنلاین این بود که پیش از انتشار مطالبی از این دست، آن هم در شرایط فعلی که رسانه‌های معاند مترصد انتشار شایعاتی با هدف تحریک و تشویش اذهان عمومی علیه اقدامات و تلاش‌ها در کشور و نا امید کردن مردم نسبت به آینده هستند، زحمت صحت‌سنجی محتوای منتشر شده را متقبل می‌شد.

گاهی به سوابق فنی، عملیاتی، اجرایی، مدیریتی و علمی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران که در پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی گاز ایران نیز قابل رویت است، صلاحیت تخصص و تجربی ایشان را برای مدیریت شرکت ملی گاز ایران تائید می‌کند. در همین راستا و به جهت استحضار مخاطبان آن رسانه بخشی از سوابق مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به شرح زیر ارائه می‌شود؛

سوابق عملیاتی
• کارشناس ارشد گاز و گاز مایع
• مسئول پیگیری پروژه دیسپچینگ ملی شرکت ملی نفت ایران
• طرح ایده و مسئول پیگیری ضابطه‌مند کردن نحوه تحویل پروژه‌های نفتی و گازی
• سرپرست کارخانه پلی اتیلن سنگین شرکت پتروشیمی اراک
• رئیس واحد اکستروژن کارخانه پلی اتیلن سنگین شرکت پتروشیمی اراک
• سرپرست نوبتکاری کارخانه پلی اتیلن سنگین شرکت پتروشیمی اراک
• مسئول برنامه‌ریزی و نظارت بر تعمیرات اساسی کارخانه پلی اتیلن سنگین
• مسئول مطالعه، عضو و نماینده شرکت‌های مختلف در حوزه پروژه‌های، فنی، پژوهشی و استراتژیک صنعت نفت و گاز
– سوابق اجرایی و مدیریتی در صنعت نفت و گاز
• معاون مدیر در نظارت بر تولید گاز کشور به مدت ۷ سال (از اواخر سال ۸۲ تا ۸۸)
• مدیر کل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی وزارت نفت
• رئیس اداره کنترل کیفی نفت و گاز
• مجری طرح میترینگ ملی صنعت نفت
• معاون اداره‌کل امور فناوری وزارت نفت
• مسئول اداره حمایت مالی و صندوق های خطرپذیر در اداره‌ کل تجاری سازی فناوری و ساخت داخل وزارت نفت
• رئیس اداره مدیریت دانش اداره کل امور فناوری وزارت نفت
• عضو کمیته (سه نفره) خودکفایی بنزین با حکم وزیر نفت
• فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نفت با حکم رئیس سازمان بسیج مستضعفین
• عضو اصلی کارگروه پیشگیری و مبارزه با رشوه در دستگاه‌های اجرایی با حکم وزیر محترم نفت
• عضو اصلی کمیته پدافند غیرعامل وزارت نفت با حکم وزیر محترم نفت
• مسئول راه اندازی دفتر شرکت ملی نفت ایران در آمریکای جنوبی
• عضو کمیته تخصصی تولید شرکت ملی نفت ایران
• دبیر کمیته مشترک نفتی و گازی با عراق
– سوابق علمی در صنعت نفت و گاز
• کارشناسی مهندسی شیمی (بورسیه دانشگاه صنعت نفت)
• کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و دکتری مهندسی صنایع
– مقالات و پایان‌نامه‌های مرتبط در صنعت نفت و گاز
• توسعه مفهوم کیفیت در پروژه‌های خطوط انتقال گاز (عنوان رساله دکتری)
• نگارش مقاله «تحلیل ویژگی های کلیدی کیفیت در خطوط انتقال گاز» با استفاده از مدل‌سازی معادلات ساختاری
• بررسی علل توقف تولید در واحدهای پلیمری شرکت پتروشیمی اراک (پایان نامه کارشناسی ارشد)
• بررسی ضریب انتقال حرارت در سیستم‌های چند فازی
• پروژه تعویض Master Batch با Carbon Black جهت سیاه کردن گرید لوله
• مسئول پروژه تهیه کاتالیست با ویژگی‌های برتر (THT) جهت افزایش میزان و کیفیت گرید (کسب مقام اول در جشنواره نوآوری صنعت نفت)

حال با عنایت به این فهرست مطول از سوابق علمی، اجرایی و عملیاتی دکتر مجید چگنی در صنعت نفت و گاز، این سوال و ابهام در ذهن شکل می‌گیرد که یک رسانه رسمی کشور با چه اهدافی در این مقطع حساس، حاضر به خطر انداختن اعتبار و وجاهت خود در حمایت از یک جریان سیاسی که ۸ سال امورات مختلف کشور در اختیار آن‌ها بود و دست بر قضا عامل اصلی به وجود آمدن پدیده ناترازی گاز در کشور، عقب ماندن تولید گاز از برنامه‌های تدوین شده، تحمیل مصائب و مشکلات عدیده ناشی از جبران مدیریت عقب ماندگی‌ها به کارکنان صنعت نفت و گاز کشور و به سختی افتادن عموم هموطنان است، به عریان ترین شکل ممکن دست به تخریب اقدامات یک مدیر جهادی و نادیده گرفتن تجربیات و خدمات وی زده است.

چرا ناترازی گاز؟

همانگونه همگان مستحضرند مطابق با اسناد بالادستی و برنامه‌های ابلاغی، تولید گاز در کشور با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری لازم می‌بایست به میزان یک میلیارد و ۲۰۰ هزار مترمکعب در روز می‌رسید که متاسفانه این مهم در دولت قبل محقق نشد و میزان تولید از برنامه مصوب عقب مانده و صنعت گاز با ناترازی روزانه بیش از ۲۵۰ میلیون مترمکعب تحویل دولت سیزدهم شد.

به بیان دیگر، ریشه موضوع ناترازی گاز در کشور که در سال‌های اخیر شدت گرفته، ناشی از عدم اجرای طرح‌های بهینه‌سازی، عدم سرمایه‌گذاری لازم در پروژه‌های مربوط به افزایش و ازدیاد تولید گاز، بی‌توجهی و به حاشیه راندن پروژه‌های ذخیره‌سازی گاز، وجود پروژه‌های ناتمام متعدد و عدم توجه لازم به مشکل افت فشار در میادین گازی مختلف توسط دولت قبل است.

با وجود اهتمام جدی دولت سیزدهم و شخص رئیس جمهور به مسئله برطرف کردن ناترازی گاز، چالش‌ ناترازی در زمستان به طور نسبی در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت و دلیل این معضل نیز علاوه بر عدم توجه دولت‌های قبل به مسئله سرمایه‌گذاری در صنعت گاز، زمان‌بر بودن پروژه‌های نفت و گاز از آغاز توسعه میادین تا بهره برداری از آن‌ها است و انباشت بی‌عملی یا کندی در اجرای این طرح‌ها در دولت‌های قبل دامنه ناترازی گاز را بیشتر کرده است.

عبور از شرایط خاص با پیش‌بینی چالش‌ها

همانطور که مطلع هستید سامانه هوای سردی که از اواخر دی ماه وارد کشور شد، به دلیل شدت برودت کم‌سابقه، ماندگار بودن و گستردگی از شرق تا غرب کشور، نسبت به دوره‌های قبل حتی طی ۱۰ سال گذشته بی سابقه بوده است. به نحوی که مناطقی از استان خراسان رضوی دمای منفی ۲۸ درجه را تجربه کردند و در شهر سراب استان آذربایجان غربی دمای منفی ۲۸ درجه گزارش شد.

براساس گزارش‌های رسمی، بیش از ۲۰ استان کشور در زمستان امسال دمای منفی ۱۵ درجه را ثبت کرده‌اند. نکته قابل تأمل اینکه با توجه به اینکه عمده منابع تولید گاز در جنوب ایران و عمده مصرف در نیمه شمالی کشور است، به دلایل علمی و فنی، هر یک از این عوامل به تنهایی می تواند یک چالش‌ جدی برای حفظ جریان پایدار گاز باشد.

علاوه بر آن، در حال حاضر ماندگاری سرمای شدید هوا در سراسر کشور، مصرف بیش از حد متعارف گازطبیعی و همچنین قطع گاز وارداتی ترکمنستان سبب اختلال و ایجاد شوک در شبکه گاز کشور شده است؛ اما برخلاف شرایطی که در زمستان سال ‌۱۳۹۵ در اثر قطع واردات گاز از ترکمنستان در کشور حاکم شد و با وجود مساعد بودن شرایط جوی نسبت به امسال، در استان‌های شمالی نظیر مازندران، قطع گاز گسترده رخ داد؛ در زمستان امسال به مدد تمهیدات از پیش اندیشیده شده در وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران، عمده مشکلات گزارش‌شده معطوف به افت فشار در شبکه داخلی و قطعی موردی ناشی از آن در چند شهر خراسان رضوی است.

طی هفته‌های اخیر، با وجود ورود سامانه سرمایی شدید که منجر به کاهش دمای ۲۰ استان به منفی ۱۵ درجه و افزایش ۱۵۰ میلیون مترمکعبی گاز روزانه در کشور و افت فشار گاز در استان‌های خراسان و همچنین استان‌های غربی و شمال غربی نیز بود و همچنین، قطع ناگهانی گاز توسط ترکمنستان به دلایل فنی، با تدابیر مدیران و مهارت، دانش و تخصص کارشناسان و متخصصان صنعت گاز با آمادگی کامل و حضور میدانی مدیران ارشد و اکیپ‌های عملیاتی و امدادی و تغییر آرایش پیچیده شبکه، صنعت گاز موفق به مهار و مدیریت تکانه‌های شدید ناشی از قطع گاز و افزایش چشمگیر مصرف شد.

اضافه می‌شود، اکنون بیش از ۲۷ میلیون مشترک در شهرها و روستاهای کشور از نعمت گاز بهره مند هستند و با تدابیر به هنگام و مؤثر، تنها گاز ۱۷ هزار مشترک در بخشی از شهر تربت جام قطع که با حضور امدادگران و کارشناسان در کنار مردم شریف به سرعت به مشکلات مردم رسیدگی شد.

نظر به پروتکل‌های مدیریت بحران و پدافند غیرعامل صنعت نفت و گاز، تمهیدات و پیش‌بینی‌ها برای رویارویی با شرایط ویژه و رفع مشکلات، اندیشیده شده بود و برای هریک از استان‌ها با برنامه‌ریزی دقیق استان‌های معینی در نظر گرفته شده است که در صورت نیاز برای پشتیبانی و حمایت از نواحی دچار مشکل، اعزام می‌شوند.

تقدیر رئیس جمهور محترم و معاون اول محترم رئیس جمهور از تلاش‌های صورت گرفته

با توجه به شرایط شرح داده شده، مسئولان بلندپایه دولت از جمله شخص رئیس‌جمهوری، معاون اول رئیس‌جمهوری، بر خلاف سیاق دولتمردان سال‌های قبل، به جای نشستن در دفتر و رصد از راه دور، با حضور در شرکت ملی گاز ایران بر روند وضع گازرسانی در کشور نظارت کردند.

وزیر نفت نیز به همراه تعدادی از مدیران شرکت ملی گاز ایران با حضور در مناطق بحرانی نظیر تربت‌جام از نزدیک مشکلات را بررسی و دستورهای لازم را به‌منظور رفع چالش گازی ناشی از افت فشار در این شهرستان صادر کرد.

بی‌شک اتخاذ روحیه ایستادگی در میدان از سوی مسئولان دولت سیزدهم در برابر رویه دولت قبل که نشستن در تهران را دنبال می‌کرد، تأثیر ملموسی در رفع مشکلات مردم داشته است. ضمن اینکه مقام معظم رهبری نیز در دیدار با اعضای محترم هیئت دولت در شهریورماه ۱۴۰۰، مردمی بودن و «رفتن میان مردم و شنیدن بی‌واسطه از مردم» را ویژگی مثبت دولت سیزدهم عنوان کردند.

افزون بر این، سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری در بازدیدهایی جداگانه‌ از مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز، تلاش شبانه‌روزی مدیران، مهندسان و دست‌اندرکاران صنعت نفت و گاز را در جلوگیری از وقوع بحران گسترده انرژی در کشور، مأثر و ستودنی اعلام کردند.

با تناقض‌ها چه کنیم؟

در سوگیری و سیاسی کاری خبرگزاری خبرآنلاین همین بس که تحصیلات در مقطع دکترا در رشته مهندسی صنایع را برای مجید چگنی غیر مرتبط دانسته و چند سطر پائین‌تر، کارشناسی ارشد همین رشته را برای مدیرعامل پیشین شرکت ملی گاز ایران مرتبط فرض کرده‌اند، همچنین برای آگاهی نگارنده متذکر می‌شود که صنعت با قدمت و ریشه‌دار نفت و گاز در حوزه منابع انسانی دارای نظام جامع و استانداردهای مدون درباره احراز شرایط شغل و رشته‌های تحصیلی مرتبط، مورد نیاز و مصوب است.

از این رو با توجه به توضیحات ارائه شده درباره نظام‌نامه استخدامی وزارت نفت و سوابق علمی، عملیاتی و مدیریت مرتبط در پیشینه فعالیت‌های مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، ادعای خلاف واقع در مطلب منتشر شده در خبرآنلاین درباره مسئله رد صلاحیت ایشان قویاً از سوی شرکت ملی گاز ایران تکذیب می‌شود.

در پایان، از آن رسانه محترم تقاضا می‌شود به رغم تمام تمهیدات اندیشیده‌شده و پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته، با توجه به این‌که هیچ چیز به اندازه همکاری مسئولانه هم‌وطنان عزیز در زمینه مدیریت مصرف، نمی‌تواند ضامن حفظ جریان پایدار گاز در کشور باشد، تلاش کرده تا با روشی مناسب در حوزه مدیریت مصرف بهینه انرژی از جمله؛ آب، برق و گاز در کشور الگو سازی کند. در ضمن این شرکت حق پیگرد قانونی علیه نشر اکاذیب از طریق مراجع ذیصلاح را برای خود محفوظ می‌داند.»

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا