آب

انتقال آب دریا به فلات مرکزی با استفاده از انرژی‌های نو

سخنگوی صنعت آب گفت: وزارت نیرو برای انتقال آب دریا به فلات مرکزی کشور، به کمک انرژی‌های پاک و نو برنامه دارد.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایرنا؛ «عیسی بزرگ‌زاده» درباره تامین انرژی لازم در طرح انتقال آب از دریا به فلات مرکزی کشور افزود: اجرای پنج طرح انتقال آب از دریا که اکنون در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد و ظرفیت انتقال آب به مرکز کشور را به یک میلیارد مترمکعب می‌رساند، نیازمند ۲ هزار مگاوات برق است که قرار است بخشی از این انرژی از نیروگاه‌های تجدیدپذیر و برق سبز تامین شود.

وی با اشاره به نکات مطرح شده در نشست تعاملی وزارت نیرو با نخبگان تحت عنوان «گفت‌وگوهای آبی» پیرامون تامین انرژی طرح شیرین‌سازی و انتقال آب از دریا، ادامه‌داد: در بالاترین سطح تصمیم‌گیری وزارت نیرو، دغدغه کارشناسان در این زمینه مورد توجه قرار گرفت و پس از تعمیق مساله، مقرر شد تا با توسعه تجدیدپذیرها بخشی از انرژی لازم برای شیرین‌سازی و انتقال آب دریا در دستور کار قرار گیرد.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان‌کرد: استفاده از منابع آب نامتعارف برای مناطقی که در سند ملی آمایش سرزمین مورد اشاره قرار گرفته‌ است، در دستور کار نقشه راه‌ آب کشور است و توسعه خطوط انتقال آب از دریا در پنج خط مصداق اجرایی‌ شدن این برنامه است.

بزرگ‌زاده گفت: البته این امر بستر انتقال و توسعه فناوری‌های تجدیدپذیر نظیر فناوری CSP است که شیرین‌سازی و تأمین برق انتقال آب را به‌صورت هم‌زمان در دستور کار قرار می‌دهد.

وی اظهار داشت: صنعت آب پذیرای نظرات تکمیلی و انتقادات و پیشنهادها برای بهبود شرایط مدیریت منابع آب در ایران است و کارشناسان می‌توانند اظهارنظرهای خود را در محیطی دوستانه و علمی به اشتراک بگذارند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا