برق

عزم دولت برای جهش در زیرساخت تجدیدپذیر/ قطار نیروگاه‌های خورشیدی به ایستگاه دامغان رسید

عزم دولت سیزدهم برای جهش در زیرساخت تجدیدپذیر کشور جزم است و قطار طرح‌های تجدیدپذیر در ایستگاه سمنان برای افتتاح نیروگاه خورشیدی دامغان توقف خواهد کرد.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایرنا؛ جهش در زیرساخت تجدیدپذیر کشور یکی از مهمترین راهبردهای دولت سیزدهم به حساب می‌آید تا علاوه بر جبران کم‌کاری دولت‌های قبل در این حوزه زمینه حضور ایران در جمع برترین‌های این حوزه مهیا شود.

در همین راستا، قطار بهره‌برداری از طرح‌های تجدیدپذیر در کشور به راه افتاده و در یکی از ایستگاه‌های خود به مرکز کشور و استان سمنان رسیده است. بر این اساس نیروگاه خورشیدی دامغان آماده تزریق برق به شبکه سراسری کشور است.

همه‌چیز در رابطه با نیروگاه خورشیدی دامغان

این واحد نیروگاهی در ۲ فاز ۲ مگاوات و ۸ مگاوات ساخته شده و مجموعا ۱۰ مگاوات ظرفیت تولید برق دارد که سالانه ۱۸ میلیون کیلووات ساعت برق تولید می‌کند.

نیروگاه دامغان در مساحتی به وسعت ۲۰۰ هزار متر مربع ساخته شده است. برای درک بهتر از ابعاد این واحد نیروگاهی بزرگ خورشیدی، بهتر است بدانیم با در نظر گرفتن ابعاد ۱۱۰ متر در ۷۵ متر برای زمین فوتبال ورزشگاه آزادی، ابعاد این نیروگاه خورشیدی ۲۴ برابر زمین چمن ورزشگاه آزادی وسعت دارد.

این واحد تولید برق، برای تولید ۱۸ میلیون کیلووات ساعت برق خورشیدی در این نیروگاه، ۲۰ هزار و ۸۸۰ صفحه خورشیدی شامل ۶۰۴۸ صفحه نشان جینکو ۳۳۰ وات و ۱۴ هزار ۸۳۲ صفحه نشان جی ای سولار دارای سامانه ردیاب ۵۴۰ وات نصب شده است.

فارغ از تجهیزات مرتبط با تولید برق خورشیدی، انتقال برق و اتصال به شبکه برق رسانی گسترده کشور نیز نیازمند تجهیزات قابل توجهی است و در همین راستا ۸۴ اینورتر و ۵ ترانسفورماتور تمام ایرانی وظیفه یاد شده را در این نیروگاه بر عهده دارند. لازم به ذکر است، سرمایه یاد شده برای ساخت این واحد

نیروگاهی ۶ میلیون یورو برآورد می‌شود که با توجه به سازوکار جدید خرید تضمینی تماما توسط بخش خصوصی تامین شده است.

صرفه جویی سالانه ۱۳۳ میلیون دلار با ساخت نیروگاه خورشیدی دامغان

با توجه به جزئیات ذکر شده، نیروگاه‌های تجدیدپذیر می‌توانند با تولید انرژی پاک علاوه بر آزادکردن ظرفیت سوخت‌های فسیلی به تامین برق در زمان پیک کمک ویژه‌ای داشته باشند.

در نیروگاه خورشیدی دامغان سالانه زمنیه صرفه‌جویی ۱.۶ میلیون بشکه نفت فراهم می‌شود که با فرض اینکه این میزان نفت با قیمت ۸۰ دلار صادر شود برای کشور از عدم النفع ۱۳۳ میلیون دلاری جلوگیری می‌کند. از طرفی، نیروگاه خورشیدی دامغان از ورود سالانه ۱۶ هزار تن گاز گلخانه‌ای به جو کشور جلوگیری می‌کند و نقش ویژه‌ای در حفظ محیط زیست خواهد داشت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا