بهینه ساز مصرف

فناوری‌های نوظهور و سکوهای هوشمند در خدمت مدیریت بهینه مصرف انرژی قرار می‌گیرند

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فناوری‌های نوظهور خصوصاً هوش مصنوعی مولد و تعاملی می‌توانند در خدمت مدیریت مصرف انرژی قرار گیرند.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایرنا؛ علی‌اصغر انصاری در حاشیه نمایشگاه «ایران بهره‌ور» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: وزارت نیرو به‌عنوان دستگاه مسئول برنامه‌های خوبی در خصوص ارتقای بهره‌وری و تحول دیجیتال دارد و باتوجه‌به ناترازی‌ها و نیازهای که در آینده در بخش انرژی و آب وجود داردّ به نظر می‌رسد وزارت ارتباطات می‌تواند با وزارت نیرو یک تعامل سازنده و اثربخش داشته باشد.

وی ادامه‌داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که متولی بخش ارتباطات و راهبر اقتصاد دیجیتال استف یک مطالعه آینده‌پژوهی را تحت عنوان «انرژی پلنینگ» برای تخمین مصرف انرژی در زیست‌بوم اقتصاد دیجیتال و فاوا طی ۱۰ سال آینده، با همکاری وزارت نیرو و شرکت توانیر و سایر بازیگران کلیدی زیست‌بوم انجام داده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان‌کرد: انتظار می‌رود در ۱۰ سال آینده یکی از مصرف‌کنندگان عمده انرژی‌بخش اقتصاد دیجیتال و مصرف‌کنندگان خانگی و تجاری باشد.

انصاری گفت: در این زمینه پیش‌بینی بسیار مهم است، اما از طرف دیگر فناوری‌های نوظهور می‌تواند به مصرف بهینه انرژی کمک کند.

وی اضافه‌کرد: در نسل‌های نوین ارتباطی و پردازش‌های سنگین مرکز داده ابری بزرگ و زیر ساخت‌های هوش مصنوعی جزو مصرف‌کننده‌های جدی انرژی خواهند بود.

معاون وزیر ارتباطات افزود: بر این‌ اساس باید به سمت تولیدکننده مصرف‌کننده‌های سبز برویم؛ یعنی باید مصرف‌کننده‌های با بازدهی بهینه و بهره‌وری بالا را انتخاب کنیم.

انصاری خاطرنشان‌کرد: زیست‌بوم ارتباطات و فناوری اطلاعات در آینده به‌عنوان یک مصرف‌کننده مهم و جدی تبدیل می‌شود و باید از فناوری‌هایی نوظهور استفاده کند که مصرف انرژی در کشور بهینه باشند.

وی با بیان اینکه نسل پنجم و ششم اینترنت به‌مراتب مصرف‌کننده‌های بالاتری نسبت به نسل سه و چهار هستند، گفت: در عین‌ حال این فناوری‌های نوین با استفاده از هوش مصنوعی و سایر تکنیک‌ها ذیل نظام حکمرانی داده می‌توانند مصرف انرژی را بهینه کنند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: در مجموع فناوری‌های نوظهور و هوش مصنوعی و راهکارهای سکویی هوشمند در بستر ابری می‌توانند در بحث مدیریت بهینه مصرف بسیار کمک‌کننده باشند و باید در این‌ زمینه دارای استراتژی‌های پایدار و برنامه‌ریزی مناسب و آینده‌نگر بود.

به گزارش ایرنا، همایش ملی بهره‌وری ایران روز دوشنبه (۳۱ اردیبهشت‌ماه) با حضور مسئولان دستگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و بخش خصوصی در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

در این همایش سخنرانان به بحث‌وبررسی مسائل مختلف از جمله رشد اقتصادی از محل ارتقای بهره‌وری، ارتقای بهره‌وری مبتنی بر مشارکت مردم و تحقق شعار سال پرداختند.

در حاشیه این همایش دو روزه، نمایشگاهی از آثار و دستاوردهای دستگاه‌ها و شرکت‌ها با عنوان «ایران بهره‌ور» در موضوع بهره‌وری برپا شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا