برقگاز

مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی: ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه کلاس F در کشور احداث می‌شود

مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی گفت: ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه کلاس F (راندمان بالا) توسط بخش خصوصی و دولتی در کشور ساخته خواهد شد.

به گزارش دیده بان انرژي و به نقل از ایرنا ؛ “علیرضا نصر الهی” در باره آخرین وضعیت ساخت نیروگاه‌های کلاس F در ایران، افزود: بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته مقرر شده است تا ۵ هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F دولتی در قالب هشت ساختگاه ساخته شود که در فاز نخست، برنامه احداث چهار نیروگاه کلاس F در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: نخستین پروژه مربوط به نیروگاه هنگام در غرب بندرعباس است که تاکنون دو واحد گازی آن وارد مدار شده است. پروژه دوم نیز مربوط به نیروگاه دوکوهه اندیمشک است که طی زمستان امسال واحد گازی آن به بهره‌برداری خواهد رسید.

مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی افزود: سومین پروژه پیش‌بینی شده در این بخش مربوط به نیروگاه سهند بناب است که هم اکنون بالغ بر ۴۰۰ نفر از همکاران صنعت برق در این پروژه مشغول به فعالیت هستند تا طبق برنامه بتوانیم واحد گاز آن را سال آینده وارد مدار تولید برق کنیم. همچنین در پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F ویس اهواز نیز عملیات اجرایی بخش مشترکات آن در حال انجام است.

نصراللهی در خصوص برنامه‌های بخش خصوصی برای راه‌اندازی نیروگاه‌های راندمان بالا، خاطرنشان کرد: پس از تصمیم دولت برای راه‌اندازی نیروگاه‌های کلاس F و ایجاد جهش راندمانی بسیار مناسب برای بخش نیروگاهی کشور، مقرر شد تا بخش خصوصی نیز وارد حوزه ساخت نیروگاه‌های کلاس F شده و در نتیجه هم اکنون دو نیروگاه در این حوزه توسط بخش خصوصی در حال فعالیت و تولید برق هستند.

وی افزود: همچنین از زمان شروع پروژه احداث ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه کلاس F دولتی، مقرر شد تا ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه کلاس F به توصیه بخش دولتی توسط بخش خصوصی اجرا شود. بدین منظور امروز با افق ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه کلاس F در کشور مواجه هستیم.

ثمرات ساخت نیروگاه‌های کلاس F در کشور

مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی با اشاره به ثمرات ساخت نیروگاه‌های کلاس F در کشور، گفت: در حوزه اثرات زیست‌محیطی، سطح استانداردی که برای اکسیدهای نیتروژن در نیروگاه‌های کشور پیش‌بینی شده حدود ۲۰۰ پی‌پی‌ام است که این رقم در نیروگاه‌های کلاس F به کمتر از ۲۵ پی‌پی‌ام رسیده است؛ به عبارتی در این واحدها سطح آلایندگی اکسیدهای نیتروژن یک‌دهم استاندارد موجود است.

نصراللهی با تأکید بر اینکه در نیروگاه‌های کلاس F مصرف آب به‌شدت کاهش‌یافته است، گفت: پیش‌ازاین در نیروگاه‌های کلاس E میزان راندمان مجموعه سیکل ترکیبی حدود ۵۰ درصد و قدرت تولیدی در هر واحد گاز بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ مگاوات با ارتقاهای صورت‌گرفته بوده است.

وی ادامه داد: راندمان نیروگاه‌های سیکل ترکیبی کلاس F با یک نسل ارتقا به ۵۸ درصد افزایش‌یافته است و توان تولیدی یک توربین گاز به ۳۰۰ مگاوات رسیده است. به تعبیری در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی کلاس E با آرایش ۲.۲.۱ ظرفیت کل واحدها ۵۰۰ مگاوات و در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی کلاس F با همین آرایش ظرفیت کل نیروگاه حدود ۹۰۰ مگاوات است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا