برق

مهندس قدیمی: پتانسیل تولید برق از نیروگاه‌های خورشیدی استان اردبیل بیش از ۱۰۰۰ مگاوات است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل با حضور در گفتگوی خبری شبکه سبلان با عنوان ” نزدیک به قله ” از توسعه نیروگاه های خورشیدی در استان خبر داد.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل؛ حسین قدیمی گفت: با توجه به رشد مصرف برق در کشور و وجود ناترازی در بخش تولید و مصرف، یکی از بهترین و راهکار اساسی برای رفع مشکلات در این زمینه تولید برق از طریق نیروگاه های خورشیدی می باشد.
قدیمی با بیان اینکه استان اردبیل در بحث استفاده از نیروگاه خورشیدی ظرفیت بالایی دارد، اظهار داشت: با توجه به تحقیقات و پتانسیل سنجی صورت گرفته در سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) نزدیک به ۲۱ سایت در سطح استان اردبیل شناسایی شده است و بالای ۱۰۰۰ مگاوات پتانسیل احداث نیروگاه خورشیدی در استان اردبیل وجود دارد.
وی ادامه داد: باتوجه به اینکه پیک بار استان اردبیل که ۴۷۰ مگاوات می باشد با درنظر گرفتن زیرساخت های موجود در استان، حدود ۲۸۰ مگاوات می توانیم از نیروگاه های خورشیدی برق تولید کرده و به شبکه برق متصل کنیم هم اکنون ظرفیت منصوبه نیروگاه های خورشیدی موجود در سطح استان حدود ۴۲۸۷ کیلووات بوده که می توانند سالانه به مقدار ۶۸۵۰ مگاوات ساعت انرژی تولید و به شبکه برق تزریق نمایند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل با تاکید بر اینکه دولت محترم سیزدهم، وزارت نیرو و استاندار اردبیل بر توسعه نیروگاه های خورشیدی عزم جدی داشته و در برنامه های خود قرار داده اند، گفت: در راستای تولید انرژی پاک و جلوگیری از تولید آلاینده های زیست محیطی و همچنین کاهش مصرف سوخت های مایع و فسیلی در نیروگاه های تولید برق، احداث نیروگاه های خورشیدی در اولویت برنامه های استانی قرار گرفته است.
قدیمی در تشریح برنامه های آتی شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل درخصوص توسعه نیروگاه های خورشیدی افزود: انعقاد قرارداد با استان چینگ های کشور چین یکی از این اقدامات می باشد که با توجه به اینکه استان چینگ های بالاترین میزان تولید برق را از طریق انرژی های تجدید پذیر دارد از این رو جذب سرمایه گذار از این کشور و استفاده از تجهیزات مدرن آنها از برنامه های جدی در استان اردبیل است که استاندار اردبیل شخصاً پیگیر این موضوع می باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: در منطقه تقی دیزج شهرستان اردبیل با هماهنگی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) ، سایتی از زمین های منابع طبیعی استان جهت احداث نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۲۵ مگاوات شناسایی کرده ایم که به زودی با جذب سرمایه گذار، عملیات اجرایی این نیروگاه ها شروع خواهد شد.
از دیگر اقدامات انجام یافته همکاری و بستر سازی جهت ایجاد شهرک خورشیدی به منظور ترغیب و تسهیل سرمایه گذاری متقاضیان در احداث نیروگاه های خورشیدی با استفاده از ظرفیت دستگاه های ذی ربط در استان می باشد.
همچنین طرح توانمند سازی اقشار کم برخوردار ساکن در مناطق روستایی و حاشیه شهرها از طریق توسعه نیروگاه های خورشیدی ۵ کیلووات در پشت بام منازل در حال اجرا بوده و قرار است تا ۵ سال آینده از ۳۰۰ دستگاه موجود به ۳۰۰۰ دستگاه افزایش پیدا کند.
در راستای عمل به مصوبه هیات محترم وزیران مبنی بر الزام دستگاه های اجرایی به تامین حداقل ۲۰ درصد مصرف برق از انرژی های تجدید پذیر تا کنون ۲۷ نیروگاه جمعا به ظرفیت ۲۵۰ کیلووات نصب شده و پیگیری ها به منظور اجرای طرح توسط سایر دستگاه های اجرایی در حال انجام می باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا