کسب و کارنفت

موافقت اتحادیه اروپا با سقف قیمت ۱۰۰ دلار برای دیزل روسیه

رئیس سوئدی اتحادیه اروپا اعلام کرد کشورهای این بلوک روز جمعه با پیشنهاد کمیسیون اروپا برای تعیین سقف قیمت برای فرآورده‌های نفتی پالایش شده روسیه، موافقت کردند.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایسنا؛ دیپلمات های اتحادیه اروپا اظهار کردند: سقف قیمتی که مورد موافقت سفیران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا قرار گرفته است، ۱۰۰ دلار در هر بشکه برای فرآورده‌های نفتی گران قیمت روسیه مانند دیزل و سقف قیمت ۴۵ دلار در هر بشکه برای فرآورده‌های ارزان تر مانند نفت کوره است. پیشنهاد این است که مکانیزم‌های سقف قیمت مذکور از روز یکشنبه اجرایی شوند.

به گفته دیپلماتهای اروپایی، لهستان و کشورهای منطقه بالتیک شامل لتونی، لیتوانی و استونی خواستار تعیین سقف قیمت پایین تر به منظور محدود کردن درآمد روسیه از فروش سوخت بودند و باعث شدند مذاکرات چند روز  طول بکشد.

این دو سقف قیمت به همراه ممنوعیت اتحادیه اروپا علیه واردات ف فرآورده‌های نفتی روسیه، بخشی از توافق گسترده میان کشورهای گروه هفت هستند.

اتحادیه اروپا پیش از این خرید و واردات نفت روسیه که از طریق دریا حمل می شود را از پنجم دسامبر ممنوع کرد و به همراه متحدانش در گروه هفت و استرالیا، همزمان سقف قیمت برای نفت روسیه را به اجرا گذاشتند. تحت این مکانیزم، استفاده از خدمات بیمه دریایی، فاینانس و خدمات دیگر غربی برای محموله‌های نفت روسیه ممنوع خواهد بود؛ مگر اینکه این محموله‌ها در قیمت ۶۰ دلار یا پایین تر از آن فروخته شوند.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا همچنین توافق کردند بازبینی سقف قیمت ۶۰ دلار برای نفت خام روسیه را تا مارس که بازبینی دو ماهه همه سقف قیمت ها آغاز خواهند شد را به تاخیر بیندازند.

تعیین سقف قیمت مستلزم توافق جمعی میان اعضای اتحادیه اروپا و همچنین گروه هفت است. این دو سقف قیمت با هماهنگی با گروه هفت که اعلام کرده بود می تواند قیمت ۱۰۰ دلار برای دیزل را بپذیرد، مورد مذاکره قرار گرفته بودند. مقامات ابراز نگرانی کرده بودند که تعیین سقف قیمت خیلی پایین ممکن است باعث افزایش قیمت یا اختلال عرضه در اروپا شود.

این تمهید شامل یک دوره مهلت تا آوریل برای محموله‌هایی است که پیش از تصویب سقف قیمت بارگیری شده اند.

قیمت پایه معاملات دیزل در شمال غربی اروپا در روزهای اخیر کاهش پیدا کرده و پنجشنبه گذشته در ۸۴۵ دلار و ۵۰ سنت در هر تن معادل ۱۱۳ دلار در هر بشکه بسته شد اما بسیار بالاتر از قیمت فصلی ماند. اما دیزل روسیه اوایل هفته با قیمت بسیار ارزان تر حدود ۹۰ دلار قیمت گذاری شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت مشاوره وود مک کنزی هفته گذشته اعلام کرد دو سقف قیمت ۱۰۰ دلار و ۴۵ دلار، تاثیر شدیدی روی پالایشگاه‌های روسیه نخواهد گذاشت. با این حال، تولید نفت روسیه ۸۰۰ هزار بشکه در روز در سه ماه جاری کمتر از سه ماهه پیش خواهد بود و صادرات دیزل این کشور تحت تاثیر ممنوعیت واردات اتحادیه اروپا، حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا