کسب و کار

نشست معاون پژوهش و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه مواد و انرژی و سرپرست دانشگاه بین المللی چابهار

دکتر منصور رضوی معاون پژوهش و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه مواد و انرژی و دکتر ایمان مباشرپور رئیس پژوهشکده سرامیک این پژوهشگاه طی بازدید از دانشگاه بین المللی چابهار با دکتر باد‌پا سرپرست این دانشگاه درخصوص همکاری های مشترک علمی تحقیقاتی گفتگو نمودند.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه مواد و انرژی؛ این نشست در راستای گسترش همکاری های علمی و تحقیقاتی در زمینه فناوری، پژوهشی و آموزشی بین پژوهشگاه مواد و انرژی و دانشگاه بین المللی چابهار برگزار شد.
دکتر رضوی و دکتر مباشرپور همچنین از شرکت های دانش بنیان و هسته های فناور مستقر در مرکز رشد و نوآوری دانشگاه بین المللی چابهار بازدید نمودند.

گفتنی است چابَهار یا چاه بهار (بلوچی: چهبار) مجهزترین و پیشرفته‌ترین بندر اقیانوسی کشور که درجنوب استان سیستان و بلوچستان است. این بندر در کرانهٔ دریای مَکران و اقیانوس هند واقع شده‌ است. این شهر تنها بندر اقیانوسی ایران است که دارای دو اسکله مجهز با ظرفیت ۸/۵ میلیون تن کالا در سال می‌باشد که کشتی‌های اقیانوس‌پیما می‌توانند در اسکله آن پهلوگیری کنند. در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد از کالاهای اساسی کشور از این بندر وارد می‌شود و تنها بندری از ایران است که از هرگونه تحریم معاف است. بندراقیانوسی چابهار به‌دلیل موقعیت راهبردی‌اش، که نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آب‌های آزاد است اهمیت فراوانی دارد و ساخت و ساز و سرمایه‌گذاری فراوانی در آن صورت می‌گیرد؛ از جمله ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما (در خلیج چابهار) و ساخت راه‌آهن به‌سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین‌المللی. این بندر یکی از مهم‌ترین چهارراه‌های کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهانی است. چابهار علاوه‌بر موقعیت بازرگانی، دارای جاذبه‌های فراوان تاریخی، طبیعی و گردشگری است. آب و هوای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است و به‌همین دلیل چابهار (چهاربهار) نامیده می‌شود. چابهار به عنوان یکی از مراکز علمی و آموزشی سیستان و بلوچستان می‌باشد، در حال حاضر حدود ۱۳ مرکز آموزش عالی در این شهر بنا شده‌است و بیش از ۱۰ هزار دانشجو در این شهر درحال تحصیل می‌باشند. چابهار مرکز شهرستان چابهار است. مردم شهرستان چابهار بلوچ اند و به زبان بلوچی صحبت می‌کنند. ساکنین این منطقه اهل سنت هستند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا