برقبهینه ساز مصرفگاز

بخش تولید، قربانی کمبود انرژی

 هر گونه کمبودی که در حوزه انرژی اعم از گاز و برق پیش می آید نخستین بخشی که تحت تاثیر قرار می گیرد؛ تولید است و واحدهای تولیدی و کارخانه ها باید جور افزایش مصرف بخش خانگی را به دوش بکشند.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایرنا؛ میزان مصرف گاز در پاییز و زمستان با کاهش دمای هوا به ویژه در بخش خانگی افزایش می یابد لذا در راستای مدیریت مصرف راهکاری که سال ها است اجرایی می شود؛ قطع گاز نیروگاه‌ها و بسیاری از واحدهای تولیدی است.

تابستان هم همین منوال ادامه می‌یابد به عبارتی با افزایش دمای هوا مصرف برق بیشتر می‌شود و بنابراین اعمال خاموشی در بخش تولید در دستور کار قرار می گیرد.

هرچقدر هوا گرم‌تر یا سردتر می شود نبض صاحبان تولید هم تندتر می‌زند و استرس آنها بیشتر می‌شود هر چند برای ممانعت از اختلال در امر تولید سوخت جایگزین در اختیار این واحدها قرار داده خواهد شد ولی خواه ناخواه این مساله بخش تولید را با مشکل مواجه می‌کند.

این روزها یکی از مباحث داغ کشور مربوط به رکوردزنی مصرف گاز است و با وجود اطلاع رسانی‌های فراوان؛ هنوز هم بخش خانگی بسیار بیشتر از استاندارد موجود مصرف می‌کند و آمارها گویای این است که اعمال شیوه‌هایی هم چون افزایش تعرفه‌ و چندین برابر کردن هزینه مصرف مشترکان پرمصرف آنگونه باید و شاید تاثیرگذار نبوده است.

این روزها یکی از مباحث داغ کشور مربوط به رکوردزنی مصرف گاز است و با وجود اطلاع رسانی‌های فراوان؛ هنوز هم بخش خانگی بسیار بیشتر از استاندارد موجود گاز مصرف می‌کند.

وقتی مصرف گاز بسیار بیشتر از حد معمول می‌شود تولید برق هم با مشکل مواجه خواهد شد چراکه تعدادی از نیروگاه‌های تولید برق کشور تنها منبع سوختشان گاز است.

اگرچه کردستان هنوز تبدیل به یک استان صنعتی نشده است و مصرف انرژی در صنایع استان آنچنان چشمگیر نیست ولی با توجه به اینکه سیستم زنجیروار به هم متصل است برای مدیریت مصرف سوخت در کشور، اعمال خاموشی ها به کل استان ها تکلیف می شود و همه موظف به اجرای آن هستند.

با این حال با هدف تامین گاز واحدهای تولیدی و همچنین به منظور مدیریت مصرف گاز و انرژی، مراکز اداری و آموزشی استان به غیر از مراکز خدماتی، بانک ها و دستگاه قضایی روزهای پنجشنبه تعطیل است ساعت شروع ادارات و مراکز آموزشی هم به ساعت ۹ تغییر کرده است تا در صورت امکان، واحدهای تولیدی کمتری تعطیل شوند.

حال چند روزی است به واحدهای تولیدی و شهرک های صنعتی استان اعلام شده است که آمادگی قطع برق را داشته باشند همین موضوع نگرانی هایی را در برخی از این واحدها ایجاد کرده است.

بخش تولید، قربانی کمبود انرژی

قطع انرژی تولید را با مشکل مواجه می کند

مدیرعامل یکی از شرکت های تولید محصولات لبنی در این رابطه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هیچ دیواری اندازه دیوار تولیدکنندگان کوتاه نیست به گونه ای که در هر شرایط بحرانی به ویژه در بخش انرژی؛ نخست سراغ آنها می آیند.

وی اضافه کرد: وضعیت تولید در واحدهای مختلف متفاوت است شاید واحدی با قطعی انرژی آسیب چندانی نبیند ولی واحدهایی هستند که در نتیجه این اقدام ضرر زیادی به ویژه در بخش مواد اولیه به آنها وارد می شود.

این تولید کننده کردستانی با بیان اینکه تولیدکنندگان همواره در سخت ترین شرایط در عرصه تولید مانده‌اند و فعالیت می کنند، یادآور شد: افزون بر شرایط اقتصادی و بازار؛ استرس قطعی انرژی در ماه‌های مختلف هم در تولیدکنندگان ایجاد شده است و انتظار می رود مسئولان باری از دوش صاحبان تولید بردارند و آنها را حمایت کنند.

در فصل‌های گرم سال سهمیه مصرف برق کردستان ۴۳۰ مگاوات در روز و در فصول سرد هم برای این استان حدود ۲۸۰ مگاوات در نظر گرفته شده است.

آمادگی واحدهای تولیدی و صنعتی برای قطعی برق

مدیر دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه همه شرکت‌های توزیع نیروی برق کشور تابع دستورات مرکز دیسپاچینگ ملی هستند، اظهار کرد: زمانی که این مرکز برای هر استانی دستور خاموشی را صادر کند باید اجرایی شود.

عطالله نوروزی اضافه کرد: از روز دوشنبه ۱۰ بهمن به مدت سه روز به همه استان ها اعلام شده است آمادگی لازم را برای اعمال خاموشی داشته باشند و این موضوع را به صنایع این مهم اطلاع رسانی کنند.

از روز دوشنبه ۱۰ بهمن به مدت سه روز به همه استان ها اعلام شده آمادگی لازم را برای اعمال خاموشی داشته باشند و به صنایع این مهم را اطلاع رسانی کنند.

وی با اشاره به اینکه از روز گذشته به اداره کل صنعت، معدن و تجارت و شرکت شهرک های صنعتی استان اطلاع رسانی لازم در این رابطه انجام شد، ادامه داد: تا این لحظه برق هیچ واحد تولیدی و صنعتی در استان قطع نشده است.

مدیر دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق کردستان با بیان اینکه در ظهر روز سه‌شنبه میزان مصرف روزانه برق در استان به ۳۱۰ مگاوات رسید، گفت: سهمیه تعیین شده برای مصرف برق در استان طی فصل زمستان ۲۷۰ تا ۲۸۰ مگاوات است و بیشتر از این میزان؛ مصرف استان در ناحیه قرمز قرار می گیرد.

نوروزی یادآور شد: امید می رود امروز چهارشنبه هم استان مشمول اعمال خاموشی نشود ولی در هر صورت واحدهای تولیدی آمادگی لازم را داشته باشند در صورت قطعی برق از ژنراتور استفاده کنند.

وی اظهار کرد: با توجه به پیش بینی های هواشناسی، از هفته آینده دمای هوا افزایش و شرایط آب و هوایی بهبود می یابد و مصرف گاز هم کاهش و سوخت نیروگاه ها هم تامین می شود لذا نگرانی برای قطعی برق نخواهیم داشت.

مواجه با قطعی گاز و برق در کشور واقعیتی انکارناپذیر است که اجرای آن هم در هر صورت آسیب هایی به بخش تولید وارد می کند هرچند امسال مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اعلام کرد با قطع برق به صورت برنامه ریزی شده و اعلام قبلی به واحدهای تولیدی و همکاری و تعامل مطلوب شرکت توانیر، از اختلال در کسب و کار تولیدی صنایع جلوگیری شد.

احداث نیروگاه های خورشیدی از دیگر راه‌حل های پیشنهادی به صنایع برای عبور از بحران برق در زمان پیک مصرف و قطع شدن آن است که دولت هم وعده حمایت و پرداخت تسهیلات در این رابطه را داده است.

در مواقع قطعی گاز تنها راه حل استفاده از سوخت جایگزین است که آن هم برای برخی از واحدها که منبع سوختشان فقط گاز است امکان پذیر نیست لذا در شرایط کمبود گاز این واحدها مجبور به توقف تولید هستند.

افزون بر این استفاده از سوخت دوم آلودگی های زیست محیطی به دنبال دارد بنابراین به گفته کارشناسان بهترین راهکار برای ممانعت از این مشکلات و آسیب ها سرمایه گذاری بیشتر بر روی کاهش و صرفه جویی انرژی توسط مشترکان خانگی است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا