نفت

رونق تولید نفت در دولت سیزدهم؛ افزایش روزانه ۱۴۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در سال گذشته میلادی

اداره اطلاعات انرژی آمریکا، متوسط تولیدنفت ایران در سال میلادی گذشته را ۲.۵۴ میلیون بشکه در روز اعلام کرد. ‌تولیدنفت ایران در سال پیش از آن ۲.۴ میلیون بشکه در روز اعلام شده بود که بر این اساس در سال ۲۰۲۲ کل تولیدنفت ایران ۱۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایرنا؛ اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی موسوم به چشم‌انداز کوتاه‌ مدت انرژی جهان از تولید ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار بشکه‌ ای نفت خام ایران در آخرین ماه سال ۲۰۲۲ خبر داده است.

تولیدنفت ایران در دسامبر ۲۰۲۲ با افزایش ۲۰ هزار بشکه‌ای نسبت به ماه قبل از آن و با افزایش ۱۳۰ هزار بشکه‌ای نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است.

ایران در نوامبر سال ۲۰۲۲ بیش از ۲ میلیون و ۵۶۰ هزار بشکه در روز و در دسامبر ۲۰۲۱ افزون بر ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

بر اساس این گزارش، تولیدنفت اوپک در دسامبر ۲۰۲۲ حدود ۲۸ میلیون و ۹۳۰ هزار بشکه در روز بوده که این رقم نسبت به ماه قبل، روزانه ۱۹۰ هزار بشکه افزایش داشته است.

تولید نفت عربستان، نیجریه، لیبی، عراق و آنگولا در دسامبر ۲۰۲۲ افزایش و تولیدنفت گابن و کویت کاهش یافته است. تولیدنفت الجزایر، کنگو، امارات، ونزوئلا و گینه نیز تغییری نداشته است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین متوسط تولیدنفت ایران در سال میلادی گذشته را ۲ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است. ‌تولیدنفت ایران در سال پیش از آن ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز اعلام شده بود که بر این اساس در سال ۲۰۲۲ کل تولید نفت ایران ۱۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.

افزایش تولیدنفت ایران در حالی محقق شده که تحریم‌ها همچنان علیه صنعت نفت ایران وجود دارد. با این حال دولت سیزدهم تلاش کرده تا با بازارسازی برای نفت از روش‌های مختلف مانند توسعه پالایشگاه‌های فراسرزمینی، تولید و صادرات نفت خود را افزایش دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا