برقخورشیدی

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان ساتبا: ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه بادی احداث می‌شود

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران گفت: احداث ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه بادی در صورت صدور مجوز از سوی شورای‌عالی اقتصاد دنبال می‌شود.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از ایرنا ؛ «جعفر محمد نژاد سیگارودی» افزود: احداث ۳ هزار مگاوات نیروگاه بادی در حال حاضر در مرحله اخذ مجوز از شورای‌عالی اقتصاد است که به‌محض اخذ مجوز مناقصه آن برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از شناسایی ساختگاه‌های مناسب و تخمین ظرفیت‌ها، مناقصه اعلام می‌شود؛ در این بخش امکان مشارکت برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی وجود دارد؛ البته قراردادها بر اساس مقررات و ضوابط داخلی منعقد خواهد شد.

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران در باره برنامه‌های دولت برای تولید و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: احداث ۱۰ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر در دوره چهارساله از جمله برنامه‌های دولت است و برنامه‌ریزی و اقدام‌های لازم برای تحقق این مهم از سال گذشته آغاز شده است.

محمد نژاد سیگارودی افزود: سازمان ساتبا باتوجه‌به ظرفیت و پتانسیل موجود در کشور ضمن برنامه‌ریزی، تقسیم‌بندی‌های لازم را صورت داد که مقرر شد تولید ۷ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر به بخش خورشیدی و ۳ هزار مگاوات از طریق انرژی بادی و سایر منابع مانند انرژی زیست‌توده و غیره در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: برای تأمین ۷ هزار مگاوات انرژی خورشیدی، در اواخر سال گذشته سازمان ساتبا پیشنهادی را از طریق وزارت نیرو به شورای اقتصاد ارائه و ارسال کرد که در ابتدای امسال در جلسه شورای اقتصاد، مجوز احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ صادر شد و انتظار می‌رود مجوز تأمین ۳ هزار مگاوات انرژی خورشیدی برای سال‌های آینده اخذ شود.

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران خاطرنشان کرد: مدل قرارداد خرید تضمینی از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید لحاظ شده است، براین‌اساس از محل سوخت صرفه‌جویی شده در کشور این مجوز صادر می‌شود که به‌واسطه منابع حاصل از آن، نیروگاه‌ها احداث شوند؛ در این باره سازمان ساتبا فراخوانی را برای شرکت‌های متقاضی احداث نیروگاه و فروش برق تضمینی اعلام کرد.

محمدنژاد درباره شناسایی ساختگاه‌های احداث نیروگاه خورشیدی گفت: تلاش شد در این ساختگاه‌ها محدودیتی برای ایجاد نیروگاه وجود نداشته باشد و درعین‌حال در این بخش شبکه سراسری برق کشور فعال باشد.

وی درباره برنامه‌ریزی برای احداث ۱۵۰۰ مگاوات برق در ساختگاه‌های تعیین شده، ادامه داد: این ساختگاه‌ها به برندگان مناقصه تحویل داده شد و در ادامه قرارداد خرید برق تضمینی به مدت ۶ سال با نرخ ارزی ۶.۵ تا ۶.۹ سنت دلار به‌ازای هر کیلووات‌ساعت منعقد شد.

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ایران افزود: بخش دوم مناقصه در روزهای گذشته انجام شد که این بخش مشمول ساختگاه‌های کوچک‌تر و معادل یک تا ۲۰ مگاوات می‌شود.

ایجاد شهرک‌های خورشیدی/ احداث نیروگاه در شهرک‌های صنعتی کشور

محمد نژاد سیگارودی درباره احداث شهرک‌های خورشیدی گفت: برای توسعه و گسترش تولید انرژی‌های تجدیدپذیر اقدام‌های دیگری را در دستور کار قرار داده‌ایم؛ در این باره هم‌اکنون دو رویکرد جدید آغاز شده است؛ احداث سامانه‌های خورشیدی خارج از مناقصه با همان قرارداد خرید برق تضمینی ۲۰ساله از جمله این رویکردهاست که یک بخش از آن مربوط به احداث نیروگاه در شهرک‌های صنعتی می‌شود.

وی افزود: بر اساس تفاهم‌نامه وزارتخانه‌های نیرو و صمت مقرر شد تعدادی از استان‌ها به‌عنوان شهرک خورشیدی انتخاب شوند؛ موضوع ایجاد شهرک‌های خورشیدی هفته گذشته ابلاغ و مسیر پیشبرد این مهم تعریف شده است.

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران خاطرنشان کرد: امکان اتصال ساختگاه‌ها به‌صورت تجمعی به شبکه سراسری برق کشور میسر و فراهم می‌شود و سرمایه‌گذاران در این بخش قادر به تولید ۲۰۰ کیلووات تا ۳ هزار مگاوات برق خواهند بود. مدل قرارداد در این بخش نیز ۲۰ساله با نرخ خرید تضمینی ۱۶۵۰ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت است.

محمد نژاد سیگارودی گفت: شهرک‌های صنعتی، برق موردنیاز خود را با قیمت حدود ۱۰۰ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت از وزارت نیرو خریداری می‌کنند و برق تولیدی خود را با قیمت ۱۶۵۰ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت به وزارت نیرو می‌فروشند، این افزایش ۱۶.۵ برابری قیمت خرید از سوی وزارت نیرو جذابیت مشارکت را برای سرمایه‌گذاران به‌منظور تولید برق و انرژی تجدیدپذیر دوچندان می‌کند.

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران افزود: براین‌اساس متقاضیان حقیقی و حقوقی از طریق مراجعه به سامانه صدور مجوزهای ملی کشور، می‌توانند درخواست خود را در سازمان ساتبا بارگذاری کنند و در صورت تکمیل فرایند و اطلاعات موردنیاز، پروانه فعالیت برای این شرکت‌ها صادر می‌شود؛ این شرکت‌ها بلافاصله می‌توانند در زمین‌های شخصی خود یا شهرک‌های صنعتی عملیات راه‌اندازی نیروگاه تجدیدپذیر را آغاز کنند.

وی در باره مصوبه احداث ۵۵۰ هزار سامانه خورشیدی در مناطق کم‌برخوردار کشور گفت: تفاهم‌نامه مربوط به این مهم از طریق مشارکت نهادهای حمایتی سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بسیج سازندگی، معاونت توسعه روستایی ریاست‌جمهوری و وزارت نیرو (سازمان ساتبا) در مرداد امسال به امضا رسید.

محمد نژاد سیگارودی خاطرنشان کرد: بر همین اساس ۵۵۰ هزار سامانه طی پنج سال آینده (هرسال ۱۱۰ هزار سامانه) برای خانواده‌های تحت پوشش این نهادها به‌ویژه در مناطق روستایی و محروم کشور راه‌اندازی می‌شود و قرار است منابع مالی این طرح از طریق اعتباری که دولت در اختیار بانک‌ها قرار داده با تخصیص وام قرض‌الحسنه ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون‌تومانی با نرخ ۴ درصد در اختیار این خانواده‌ها ارائه شود.

بالاترین نرخ خرید تضمینی برق به احداث نیروگاه‌های خورشیدی در مناطق کم‌برخوردار تعلق گرفت

وی ادامه داد: تمام هزینه‌های اجرای این طرح برای متقاضیان از طریق اعطای تسهیلات بانکی فراهم می‌شود و در نهایت قرارداد خرید برق تضمینی ۲۰ساله منعقد می‌شود. در این مدل حمایتی بالاترین نرخ خرید تضمینی برق در بخش وزارت نیرو معادل ۲۲۰۰ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت به همین بخش تعلق‌گرفته است.

محمد نژاد سیگارودی ادامه داد: همچنین فراخوانی را برای شرکت‌هایی که از توانایی مالی و فنی برخوردارند به‌منظور نصب سامانه برای خانوارها اعلام کرده‌ایم و براین‌اساس این شرکت‌ها باید طی ۲۰ سال خدمات پس از فروش را به این دسته از متقاضیان ارائه دهند.

نصب ۱۵ هزار پنل خورشیدی در ۱۲ استان کشور

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران افزود: درآمدی معادل یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان با نصب و راه‌اندازی این سامانه‌ها، برای خانوارها به‌صورت ماهانه حاصل می‌شود.

وی با اشاره به نصب و راه‌اندازی ۱۰۰۰ سامانه در استان‌های مختلف کشور، ادامه داد: تلاش می‌شود این سامانه‌ها در ۱۲ استان متقاضی به‌صورت متمرکز راه‌اندازی شود و براین‌اساس برای نصب ۱۵ هزار سامانه توافق شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا