کسب و کار

پژوهشگاه مواد و انرژی ظرفیت مرکزیت تهیه برش علم و فناوری استان البرز ذیل نقشه جامع علمی کشور را دارد

دکتر حمید امیدوار رییس پژوهشگاه مواد و و انرژی گفت: پژوهشگاه مواد و انرژی ظرفیت تهیه برش علم و فناوری استان البرز را به کمک سایر دانشگاه های استان  ذیل نقشه جامع علمی کشور را دارد و پژوهشگاه مواد و انرژی می‌تواند مسوولیت جلسات را عهده‌دار شود.

به گزارش دیده بان انرژی و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه مواد و انرژی؛ دکتر امیدوار در بازدید دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از این پژوهشگاه و دیدار با اساتید دانشگاه‌های استان البرز، گفت: همانگونه که در حوزه سند فرهنگ، یک برش فرهنگی تعریف شده است، استان البرز نیز ظرفیت تهیه برش علم و فناوری ذیل نقشه جامع علمی کشور را دارد و پژوهشگاه مواد و انرژی می‌تواند این مسؤولیت را عهده دار شود.

وی اظهار داشت: در حوزه آموزش عالی و علم و فناوری کشور هنوز یک نگاشت نهادی نداریم در صورتی که باید جایگاه معاونت علمی و وزارت علمی و پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها را بدانیم. این نگاشت نهادی وظیفه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و پژوهشگاه‌ها می‌توانند نقاط اتصال پروژه‌های کلان ملی باشند.

دکتر امیدوار با اشاره به اینکه با توجه به ظرفیت‌های استان البرز امکان آماده‌سازی سند آمایش فناوری وجود دارد و حتی سازمان برنامه و بودجه کشور قطب‌بندی برخی استان‌ها را انجام داده است، افزود: می بایست در کنار این امر، اطلس علم و فناوری نیز به‌منظور برقراری ارتباط با ظرفیت‌های استان ایجاد شود که دانشگاه بتواند حوزه فناوری را به این سمت سوق دهد.

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی در ادامه سخنان خود با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب، اظهار داشت: در زمینه علم و فناوری باید دو راهبرد اساسی داشته باشیم و رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب فرموده‌اند که یکی از این راهبردها این است که شیب رشد علمی کشور نباید متوقف شود و دیگری اینکه ریل گذاری علم و فناوری باید بر اساس نیازهای کشور انجام شود.

دکتر امیدوار تاکید کرد: فارغ از سیاست‌های سلیقه‌ای برخی دانشگاه‌ها، این دو راهبرد اساسی در حوزه‌های عمومی و تخصصی علم و فناوری کشور باید مدنظر باشد.

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی با بیان  اینکه ما باید ظرفیت‌های کشور را به سمت طرح‌های کلان ملی ببریم، عنوان کرد: شاید ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته طرح‌های کلان آسیب‌هایی داشت اما اکنون باید آسیب شناسی و احیای این موضوع صورت گیرد تا بتوانیم دستاوردهایی را در حوزه علم و فناوری کشور ایجاد کنیم.

دکتر امیدوار همچنین از افتتاح ۶ پروژه در این پژوهشگاه در دهه مبارک فجر خبر داد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا